Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare / corectie revisal ???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare / corectie revisal ???

va rog sa ma sfatuiti, este corect sa fac modificari in revisal daca gasesc in el nereguli in declararea activitati unui salariat.

expl: am un salariat care nu are trecut in revisal toate modificarile care tine de functia lui .
Trebuia sa faceti modificare la detalii salariat ... astfel incat nu aparea dublura de c.i.m..
freeelis a scris:

Trebuia sa faceti modificare la detalii salariat ... astfel incat nu aparea dublura de c.i.m..

Nu ati inteles. Nu este dublura CIM ca nu am apucat sa inregistrez CIM-ul pe prima inregistrare. Abia dupa ce am dat ''back'' si am schimbat cu permisul de sedere, abia atunci am bagat CIM-ul cu toate caracteristicile. Dar programul a generat acelasi salariat de 2x, odata cu pasaport si fara CIM, si odata cu pemis de sedere si cu CIM.
Am inteles destul de bine... eu v-am explicat care era procedura pentru a nu aparea dublura c.i.m. ...

Dvs va apare de doua salariatul odata cu c.i.m., odata fara c.i.m. .. pentru cel fara c.i.m. ar trebui inregistrat c.i.m. si apoi facuta incetarea.
.. pentru cel fara c.i.m. ar trebui inregistrat c.i.m. si apoi facuta incetarea.

ce spuneti dvs. nu are nici un temei legal.
In schimb, pentru cei care se vor mai ivi de aceasta problema le dau urmatorul sfat care l-am primit de la ITM si anume:

Intrucat la prima inregistrare nu figureaza cu CIM activ, solutia celor de la ITM era sa sterg angajatorul si sa rebag de la capat toti salariati iar cea de-a doua varianta este sa-l las sa moara asa, intrucat ei verifica doar Contractele active, el nefigurand cu contract, nu sunt pasibila de sanctiune din partea lor.

A treia varianta la care m-am mai gandit este ca urmatoarea inregistrare a unui CIM sa fie facuta ca si modificare la salariatul fara CIM, ce spuneti?
cititi HG nr.500/2011 si o sa vedeti ce inseamna transmiterea de date eronate prin intermediul registrului ...

Cred ca prima varianta data de ITM este cea mai buna .... ITM-ul verifica mai multe aspecte in registru nu numai contractele active, astfel nu ar mai sanctiona si pentru transmiterea de date eronate sau pentru netransmiterea in termen etc. ..