Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere minor

Am intentat actiune de divort pe data de 20.12.2010, cerand
-desfacerea casatoriei
-incredintarea minorului
-plata pensiei de intretinere pt minor incepand cu data 20.12.2010

Pe data de 18.02.2011 s-a pronuntat divortul
- s-a stabilit cuantumul pensiei de intretinere
- mi s-a incredintat minorul
Problema este ca plata pensiei s-a stabilit incepand cu data de 18.02.2011.
Pot face apel pentru acordarea acestei pensii incepand cu data de 20.12.2010?
Mentionez ca fostul sot a facut intampinare si nu a solicitat data de la care e de acord sa plateasca pensie. In intampinare a mentionat ca a parasit domiciliul conjugal incepand cu data de 20.12.2010.

Multumesc frumos
Buna Adriana si eu am avut divort si sa terminat din 2 infatisari (am cerut incredintarea minorului,revenirea la numele anterior si desfacerea castoriei)dar pe portalul instantei la nr dosarului meu era scris doar ADMITE ACTIUNEA,vreu sa te rog sa imi zici si mie in cat timp ti-a scris tie pe portal ce ai mentionat mai sus cu admite actiunea .....mai detaliata,si hotararea tia venit acasa?mie nu am terminat pe 11-01-2011,o zi buna
Multumesc mult pentru raspuns
Vineri 18 a fost procesul si luni 21 a aparut pe portal.
Comunicarea nu a ajuns inca (azi fiind in 27).
Am inteles,ca la mine e scris doar admite cererea nu detaliat cum ai specificat tu,o sa mai incerc multumesc