Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... MARTOR
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

MARTOR

In urma unui incident , au rezultat 2 dosare unul de ultraj in care este acuzat fratele meu si unul de tentativa de omor , fratele fiind si victima.Am fost citat ca martor in dosarul cu tentativa,pot refuza de a fi martor deoarece are legatura directa si cu dosarul de ultraj al fratelui?Mentionez ca acesta e plecat si la intrebarea'' unde e acum'', nu ar imsemna sa-l dau de gol!?
Multumesc!
Aveti discutia aici www.avocatnet.ro/content/for...

Ca si la art 262 (nedenuntarea unei infractiuni), si la art. 264 CP (favorizarea infractorului), textul de lege exclude sotul sau ruda apropiata de la raspundere. Vedeti alin .3.