Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale imposibilitate de plata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

imposibilitate de plata

Buna ziua,
Am cateva facturi neachitate la ROMTELECOM, ( contractele sunt pe firma )

Momentan firma este in imposibilitate de plata nemai fiind activitate pe aceasta.

Am sanse sa declar firma falimentara ?
Procesul v-a continua cu administratorul firmei in cazul falimentului ?

Multumesc anticipat,
deci ... in cazul meu (firmei mele) am o factura de plata catre un furnizor.
in momentul de fata sunt in imposibilitatea de plata a facturii respective.
mar interesa care sunt urmarile "imposibilitatii de plata" atat asupra mea ca administrator cat si asupra firmei.
PS. firma nu mai are activitate de aproximativ 4 luni
Pentru neplata facturilor, creditorul poate sa va actioneze in instanta in temeiul mai multor acte normative. De exemplu: poate sa solicite instantei emiterea unei somatii de plata ( conform OG 5/2001), poate introduce actiune pentru deschiderea procedurii de insolventa ( confrom legii 85/2006) , poate introduce actiune de chemare in judecata pe calea dreptului comun (conform Codului de procedura civila). Toate aceste cai de actiune in justitie sunt complementare, in sensul ca nu se exclud una pe cealalta. Asadar, in functie de calea pe care o alege, procedura este diferita si consecintele asemenea. Astfel, in cazul unei somatii de plata emise de instanta, societatea se executa silit pentru recuperarea creantei si a dobanzilor aferente, iar daca societatea nu are bunuri ce pot fi executate, asociatii raspund in limita legii si a actului constutiv cu bunurile proprii. Tot asa se intampla si in cazul procedurii prevazute de Codul de procedura civila. In cazul procedurii de insolventa, poate fi tras la raspundere administratorul (asociatul), in masura in care o cerere cu un astfel de obiect va fi introdusa de creditor si admisa de jud sindic.