Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna ....am si eu o intrebare si cine poate sa imi rasp , i-as multumii....doresc sa divortez , asta dupa 10 ani da casnicie din care au rezultat 2 copii , o fetita da 4 ani si un baiat de 12 ani ,,,,,sotul meu este arestat de 2 ani pentru : tentativa de viol asupra unei minore , viol de domiciliu si crima cu premeditare, procesul lui s-a terminat de 2 luni cu pedeapsa de 20 ani de detentie,,,,,,eu nu lucrez deoarece am fetita mica si nu pot sa o las singura si nici la cine sa o las nu am ca sa pot merge la servici , asta in conditia in care eu locuiesc la sat si programul de gradinita este de doar 4 ore.Ca sa supravietuim ne ajuta familia sotului meu , niste oameni cu suflet bun, totusi asta nu tine locul unui sot....mentionez ca am 31 ani si o viata inainte,,,,,, fiindca lucrurile nu stateau prea bine intre noi nici inainte de a comite faptele pt care este arestat am hotarat sa divortez el fiind deacord cu hotararea totusi am o nedumerire .....si anume daca nu am venit cu care sa intretin copiii iar casa am vandut-o socrului meu in timpul procesului , pentru ca victima cerea daune morale f mari si exista riscul sa ne pune sechestru pe casa , CUM RAMANE CU COPIII la divort , ???nu vrau sa imi ia statul copiii in nici un caz si nici cu un asa om nu mai pot continua...... VA ROG SA IMI RASPUNDETI
multumesc ,,,,eu nu cer neaparat custodia copiiilor , nu interzic copiiilor sa il viziteze si nici lui nu ii interzic sa i-a copiii la el in vacante dupa ce isi va ispasi pedeapsa ,,,,nu stiu cum se numeste ,,,custodie comuna ?,,,, si este neaparat sa am un avocat la divort ,,,,in conditia in care nu am venit si nu imi permit un avocat?
trebuie sa cereti incredintarea copiilor, nu exista posibilitatea unei custodii comune.
va trebui sa va angajati sau cumva sa va puteti intretine singura, luati in calcul ca socri se pot schimba si ca acea casa in care locuiti acum, e a socrilor
nu e obligatoriu sa aveti avocat, dar ar fi bine ca cererea de divort sa fie redactata de un avocat
MULTUMESC PT RASP , ....DACA SUNTETI AMABILA MA PUTETI AJUTA SI CU ALTE RASPUNSURI?