avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

buna ziua
sunt mostenitor rezervatar dupa tatal meu care inainte sa moara a facut testament surorii mele .Eu vreau sa stiu daca o chem in instanta pe sora mea pt. reductiunea testamentului ;
1.cat ii va reveni ei ca legatar universal conform testamentului si cat mie ca mostenitor rezervatar ?
2. cine va suporta toate cheltuielile acestui proces?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:20, 16 Noiembrie 2020
aveti vreo legatura cu utilizatorul de mai sus? daca nu, sunteti in topicul altuia,deschis cu aproape 10 ani in urma.
nu mai aveti vreun drept, s-a implinit prescriptia, nu mai pueti ataca acel testament.
daca ati fi fost in termen, puteti recupera jumatate din cat ati fi mostenit legal, adica 25% din intreg.
nu am nicio legatura cu utilitatorul de mai sus. Am gasit acest topic pe net si deoarece situatia este identica, am facut cont pentru a putea beneficia de un raspuns.
Situatia este recenta adica sunt in termenul legal .
Asta inseamna ca pot recupera doar 25%fiind in termen sau mai mult?
multumesc frumos
trebuia sa fi deschis topic nou cu problema dvs, nu interveniti in topicul altuia.
repet, rezerva succeorala e de jumatate din cat mosteneati legal. legal, imparteati egal mostenirea, rezerva e de jumatate din aceasta jumatate, deci din mostenirea tatalui, rezerva e de 1/4, atat puteti recupera. iar pt asta, trebuie sa atacati testamentul in termen de 3 anui de la deces
Ultima modificare: Luni, 16 Noiembrie 2020
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament sau ce......? johnnydanut johnnydanut Buna seara ! De curand mama mea a decedat si a ramas doar tata. Inainte de moarte au stabilit ca un teren pe care e casa lor sa-mi revina mie iar altul (de ... (vezi toată discuția)
Cota succesorala Costi2017 Costi2017 Buna seara, Tatal meu,detine un apartament proprietate personala,o casa batraneasca si un teren intravilan aferent acesteia,plus un teren extravilan (in ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunica JohnD72 JohnD72 La multi ani! Am si eu o intrebare referitor la succesiune dupa bunica mea. Pe scurt bunica a murit la 91 de ani in octombrie 2015. Bunica a avut un ... (vezi toată discuția)