Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Se pot inregistra ca marca intrebarile pentru un ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Se pot inregistra ca marca intrebarile pentru un concurs?

este posibil ca emitent al unor intrebari pentru anumite genuri de concursuri ca eu sa imi inregistrez ca marca aceste intrebari? Pentru a nu putea fi folosite de altcineva in alte scopuri... care este procedura? unde trebuie sa ma adresez sa devina marca inregistrata?
multumesc pentru raspuns
un exemplu asemanator este cel legat de intrebarile pentru examenul de sofer? cum le-as putea proteja, avand in vedere ca sunt publice, pentru a evita ca acetsea sa fie valorificate de cineva? o situatzie identica este si cu intrebarile mele care le creez pentru anumite concursuri...
Protectia este prin drept de autor, dar sarcina probei va apartine. Daca cineva doar reorganizeaza testul dumneavoastra, cu siguranta puteti proba in instanta originea materialului. Daca ia doar o intrebare de aici, o intrebare de acolo si le reformuleaza, nu veti putea indica acest lucru.

Si din pacate nu puteti proteja originalitatea testului, de exemplu daca scoateti prima carte cu intrebari auto cu personaje din desene animate (glumesc). Asemenea idei originale nu pot fi protejate, doar exprimarea ca atare este.