avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTESTAREA TESTAMENTULUI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTESTAREA TESTAMENTULUI


Va supun atentiei urmatorul caz :
Tatal meu se casatoreste in anul 2003 .
Face impreuna cu sotia testamente autentice reciproce ( anul 2004 )
Sotia dispune prin testament pentru momentul incetarii sale din viata, sa lase sotului intreaga sa avere, mobila si imobila, instituindu-l legatar universal ( art.888 cod civil )
Sotia fara descendenti, parintii decedati, doua surori in viata.
Sotia tatalui meu a decedat in anul 2010
Tatal meu accepta succesiunea, obtine certificatul de mostenitor.
Cine poate contesta acest testament autentic si in ce termen de la deschiderea succesiunii poate fi atacat pe cale judecatoreasca ?
Va multumesc anticipat pentru sprijin .


Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 22:11, 6 Martie 2011
george1967 a scris:

Va multumesc pentru raspuns.
Testamentul a fost facut la notariat ( autentic )



Grozav ! =D>
Parerea mea este ca nu se va intampla nimic neplacut pentru legatar (tatal dumneavoastra).
Surorile sotiei nu fac parte din mostenitorii rezervatari.Deci nu se poate intampla nimic tatalui, chiar daca e chemat in judecata.
avvalentina a scris:

Testamentul autentic are pana la inscrierea in fals, forta probanta. Declaratiile date in fata notarului pot fi combatute prin inscrierea in fals iar celelalte prin orice mijloc de proba.

...constatarile facute de notar cu proprile simturi consemnate in incheierea de autentificare legate de data, ora,prezenta personala a partii in fata notarului,faptul ca aceasta a semnat,au forta probanta pana la inscrierea in fals iar nu continutul declaratiei care poate fi combatuta prin orice mijloc de proba...
ovi_dragomir a scris:

avvalentina a scris:

Testamentul autentic are pana la inscrierea in fals, forta probanta. Declaratiile date in fata notarului pot fi combatute prin inscrierea in fals iar celelalte prin orice mijloc de proba.

...constatarile facute de notar cu proprile simturi consemnate in incheierea de autentificare legate de data, ora,prezenta personala a partii in fata notarului,faptul ca aceasta a semnat,au forta probanta pana la inscrierea in fals iar nu continutul declaratiei care poate fi combatuta prin orice mijloc de proba...

////////

ok.
Am rectificat!
avvalentina a scris:

Surorile sotiei nu fac parte din mostenitorii rezervatari.Deci nu se poate intampla nimic tatalui, chiar daca e chemat in judecata.


Nu a vorbit nimeni despre rezerva succesorala. N-are nicio legatura rezerva succesorala cu atacarea unui testament pentru nulitate.#-o

Alte discuții în legătură

Mostenire prin testament ASPAZIA ASPAZIA Mentionez ca sunt legatara universala a tuturor bunurilor mobile si imobile ale persoanei care m-a crescut. Am fost in tutela dansei pina la terminarea ... (vezi toată discuția)
Donatia se poate ataca? lia sfercea lia sfercea un testament care a fost facuta in 2010 iunie, se poate ataca? daca da care este termenul de prescriptie ? testamentul a fost facut de matusa catre nepot. ... (vezi toată discuția)
Cine poate ataca testamentul? MariaEnikoKese MariaEnikoKese Buna ziua .Mama mea are o matusa ,care are un apartament si il lasa mamei mele.S-a facut testamentul legalizat la notar pe numele mamei .Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)