Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum se probeaza delapidarea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum se probeaza delapidarea

Pentru a proba delapidarea, acuzatorul trebuie sa probeze ca acuzatul avea calitatea de gestionar al bunurilor? Eu nu aveam nici fisa postului, nici un proces verbal de receptie al marfii, iar postul pe care eram angajat este de agent de vanzari, insa nu aveam gestiune? Daca nu este dovedita calitatea de gestionar al bunurilor, sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de delapidare?
nu le foloseam impreuna.
Am plecat de la fostul angajator si m-am trezit cu o plangere penala pentru delapidare, probata doar cu martor, respectiv cel ce avea bunurile in gestiune
nu este suficient doar un martor. mai este nevoie de expertiza contabila si alte probe. mai ales ca maroturl este chiar gestionarul!!! care incearca sa isi acopere propria neglijenta sau infractiune.
Dar daca gestionarul "in fapt" nu a avut raporturi de munca in conformitate cu notiunea de salariat (adica nu a avut contract individual de munca), mai poate fi subiect activ?
da. nu conteaza forma juridica in care a actionat inculpatul ci daca activitatea sa este cea caracteristica unui gestionar.
Dar cum ramane cu notiunea de salariat, care este prevazuta doar de codul muncii? Poate un salariat sa fie doar "in fapt"?