Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profit?

1) De unde apare economic profitul la o firma care neavand angajati, nu exploateaza clasa muncitoare? (Conform teoriei Marxiste a plusvalorii).
2) Daca inteligenta tehnica este un factor economic de productie, cum i se calculeaza valoarea de inventar si amortismentele, in contabilitate? #-o
3) Cum s-ar putea intelege inginerii cu contabilii? :D
ContSters184021, utilizator
:) Exista o sursa de bogatie care nu este munca, anume resursele naturale si rentele.

Si nici munca nu inseamna doar munca abstractizata (ore de dat la sapa). O inventie neaplicata din cauza dificultatii de a o intelege poate genera la aplicare bogatie, desi nu reprezinta o munca stricto sensu.
:)
Mihai Eminescu:

"bogatia nu este in aer sau in pamint, ci in brate"... "unde lipsesc bratele sau calitatea productiei e proasta, nu poate fi nici vorba'macar de tara bogata"... "banul e munca"...

"Oriunde manufactura dispare, precum dispar la noi pe zi ce merge industriile de casa si meseriile, si unde creste necesitatea de-a exporta productele intr-o forma cruda, nepregatita, omul recade in barbarie".

..."Cind el, in loc de a da dezvoltare propriei sale munci, cumpara obiecte gata de la straini, fara a invata cum sa devie el insusi in stare de-a le produce, e semibarbar"
B-)

ContSters123067, utilizator
Concret ma gandeam la Nobel, care a descoperit dinamita si a lasat si niste premii de stimulare... :D BUM!

A nu se confunda cu "Hei rup, hei rup, hei rup... bum!" - cantec de Valea Jiului...:stunned:
ContSters184021, utilizator
Cu scuze, intru pe net cam o data pe saptamana, de asta nu am raspuns mai rapid.
Imi amintesc ca din 1990 si pana in prezent, economistii nostri iubiti, prin "ideile" si legile lor, mi-au desfiintat firma functionala, pentru simplul motiv ca au avut de schimbat codul fiscal de 7 cifre cu unul de 8, fara sa anunte. Asa li s-a casunat lor in timp ce eu imi vedeam de treburile mele, nu de "gaselnitele" lor.
Evident mi-am facut alta firma, dar am pierdut niste contracte in derulare.
Cui ar trebui sa port "recunostinta"? #-o
Oficiului Registrului Comertului sau "breslei"?

Asta se intampla pentru ca m-am incapatanat sa-mi conduc singur motocicleta, fara contabil intre mine si vitezometru B-)
ContSters184021, utilizator
easy ride on! a scris:

Asta se intampla pentru ca m-am incapatanat sa-mi conduc singur motocicleta, fara contabil intre mine si vitezometru B-)

Se simte o parere de rau in aceasta afirmatie ....:console:

Nu cred ca aveti cui purta "recunostinta" . In fond , a fost o experienta , care ca orice experienta are costurile ei .
Contabilitatea este o meserie , oricat de mult am dori sa negam acest lucru .