Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profit?

1) De unde apare economic profitul la o firma care neavand angajati, nu exploateaza clasa muncitoare? (Conform teoriei Marxiste a plusvalorii).
2) Daca inteligenta tehnica este un factor economic de productie, cum i se calculeaza valoarea de inventar si amortismentele, in contabilitate? #-o
3) Cum s-ar putea intelege inginerii cu contabilii? :D
ContSters184021, utilizator
Este adevarat. Doar ca am fost la re-re-reexaminare in primul an de facultate la economie politica socialista. Am folosit notiunea de "lagar socialist" (sursa: radio "Europa Libera") fata de lectorul Cioarna (zis si "gaurica") ca ne "invata"... Facultatea era de electronica si telecomunicatii.
De atunci "iubesc" contabilitatea. E anormal? :D
ContSters184021, utilizator
In general , ma feresc sa dau verdicte : normal/anormal . Normalul tine de perceptia fiecaruia .

Vazand statusul dvs , admirabil de altfel :

"Asupra unui sistem nu se pot face obsevatii corecte din interiorul acestuia (principiul lui W. Heisenberg)"

indraznesc sa parafrazez: asupra unei stiinte nu se pot face extinderi plecand de la posibile interpretari eronate ale acesteia .

Nu apar contabilii, dar marturisesc ca nu sunt de acord cu tratarea niciunui om ca airbag! Cum adica sa-l interpuneti intre motociclist si vitezometru, saracul:)) Glumesc. evident:)

In legatura cu Heisenberg, principiul indeterminarii nu zice chiar asta, nici macar din exterior nu poti determina si pozitia, si viteza unei particule elementare. Pentru ca actul de observatie implica niste fotoni care dezechilibreaza particulele care se cer observate si atunci pur si simplu nu stii care este "realitatea".

Pilduirea contabilo-economiceasca: orice control al organizatiei, fie el de stat sau audit, iti da firma si comportamentele peste cap in asa hal, incat n-are cum sa stie nimeni care era realitatea dinainte de anuntarea controlului :P
eumarian, utilizator
easy ride on! a scris:

Este adevarat. Doar ca am fost la re-re-reexaminare in primul an de facultate la economie politica socialista. Am folosit notiunea de "lagar socialist" (sursa: radio "Europa Libera") fata de lectorul Cioarna (zis si "gaurica") ca ne "invata"... Facultatea era de electronica si telecomunicatii.
De atunci "iubesc" contabilitatea. E anormal? :D

nuuuu, e normal!B-)

Un contabil (economist), un inginer si un magar scapa intr-o barca de pe un vas ce se scufunda in apropierea unei insule. Se indreptau spre tarm cind observa ca barca, din cauza greutatii, lua din ce in ce mai multa apa.
- Cauta o repede o solutie ! striga contabilul catre inginer.
Dupa citeva clipe de gindire, inginerul spuse:
- Scoate sapca si scoate apa din barca.
Solutia nu dadea rezultate. Contabilul striga din nou:
- Cauta alta solutie, repede !
Inginerul statu mai mult pe ginduri, apoi il apuca pe contabil si-l arunca din barca, scapind el si cu magarul.
Dupa citeva zile cind echipele de salvare ii gasira acesta povesti ce se intimplase.
- Bai, inginere, tu esti timpit ? Cum sa arunci contabilul in apa ?
- Timpiti sinteti voi. Daca aruncam magarul, mi-l imputa contabilul din salar. :P
Daca se dubleaza cererea la paine
- inginerul va mentine pretul si va dubla productia.
- contabilul va dubla pretul, mentinand productia.
Echilibrul dintre cerere si oferta e solutionat diferit :P
Scoala e de vina? #-o
Fiecare cu metodele pe care le-a invatat.
ContSters184021, utilizator