Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noul cod al muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noul cod al muncii

Buna ziua, daca intra in vigoare noul cod al muncii angajatorul( firma multinationala da prestigiu) poate sa nu mai plateasca salariile compensatorii stipulate in contractul colectiv de munca?
Tin sa mentionez ca a fost semnat un contract colectiv de munca ce stipuleaza 6 salarii brute in caz de concediere colectiva.
Multumesc frumos!
Mirabelainsasi a scris:

Care va fi procedura de cercetare disciplinara cu noul cod al muncii? Se discuta despre faptul ca s-a scos comisia de cercetare disciplinara dar nu se specifica modul in care se va proceda de acum incolo in cazul unei abateri.

Procedura de cercetare disciplinar va fi aceeasi ca si pana acum ... art.267 C.mun. nu intra sub incidenta noilor modificari ...
well, cred ca aici exista o lipsa de informare. Noul cod al muncii prevede desfiintarea comisiilor de cercetare disciplinara, dimpotriva, va contrazic, procedura aceasta s/a schimbat total.

[ link extern ]

Gasiti la finalulu articolului despre cercetarile disciplinare.

de asemenea, aici noutati

[ link extern ]
Mirabelainsasi a scris:

well, cred ca aici exista o lipsa de informare. Noul cod al muncii prevede desfiintarea comisiilor de cercetare disciplinara, dimpotriva, va contrazic, procedura aceasta s/a schimbat total.

[ link extern ]

Gasiti la finalulu articolului despre cercetarile disciplinare.

de asemenea, aici noutati

[ link extern ]

1. Daca va mai informati din surse in care cei care discuta sunt necunoscatori ai legii veti avea numai insatisfactii.
2. Art.263-268 din Codul muncii nu s-au modificat (sunt doua modificari minore), comisia de cercetare disciplinara este la locul ei.
3. Pe site-ul citat de dvs. au participat la discutii oameni de afaceri, lideri de sindicat si jurnalisti care "vorbeau" politica.
Mirabelainsasi a scris:

well, cred ca aici exista o lipsa de informare. Noul cod al muncii prevede desfiintarea comisiilor de cercetare disciplinara, dimpotriva, va contrazic, procedura aceasta s/a schimbat total.

[ link extern ]

Gasiti la finalulu articolului despre cercetarile disciplinare.

de asemenea, aici noutati

[ link extern ]

Chiar asa o fi ? ... oare unde se prevede modificarea art.267 C.mun. in proiectul pe care Guvernul si-a asumat raspunderea ... ???

Site-ul citat nu este pentru prima data cand publica anumite informatii care intre timp s-au schimbat ...
@Mirabelainsasi : mai cititi si subtitlul articolelor respective, "Alte modificari posibile". Cititi si proiectul depus in Parlament si veti vedea ca art.267 nu apare.