Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reparatii la instalatia de canalizare din subsolul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reparatii la instalatia de canalizare din subsolul blocului

Buna seara!
Va rog sa ma scuzati daca sunt prea insistent cu problemele pe care le ridic ,dar traiesc intr-o comunitate imposibila, nu din cauza neajunsurilor ci din cea a orgoliilor.
Va solicit un raspuns pertinent si la urmatoarea situatie:
locuiesc la parter, iar subsolul scarii este inundat de scurgerile din instalatia de canalizare de cativa ani buni. Aceasta situatie mi-a cauzat probleme majore ,atat de sanatate , cat si de confort datorita umezelii care s-a infiltrat prin pardoseala , al mirosului pestilential permanent din casa, al tintarilor omniprezenti atat vara cat si iarna, etc. Pentru efectuarea reparatiilor trebuiesc efectuate lucrari de amaploare, deoarece instalatia de canalizare nu are panta necesara de cand a fost construit blocul,remedierea acestui neajuns implicand spargeri in grinzile de fundatie ale blocului si desigur ca iscusiti constructori socialisti, nu au prevazut nici bresele din praguri pentru apa de avarie.Fata de cele relatate , va rog, spuneti-mi care ar fi calea de urmat ,avand in vedere ca nu dispun de o suma atat de mare pentru a demara lucrarile cu o firma, pe cont propriu, urmand a-mi recupera banii ulterior si nici sustinerea prea multor vecini(fondul de rulment este infim fata de costurilr lucrarii. Daca aduc inspectia sanitar vaterinara(SANEPID), saconstate situatia aratata, ar avea o rezolvare legala?
Buna ziua di pacate ne confruntăm cu aceași problemă, dv. Ati gasit rezolvare , noi cautam o firmă care să execute reparatiiede la subsol care este inundat cu mizerie .

marinsandu a scris:

Buna seara!
Va rog sa ma scuzati daca sunt prea insistent cu problemele pe care le ridic ,dar traiesc intr-o comunitate imposibila, nu din cauza neajunsurilor ci din cea a orgoliilor.
Va solicit un raspuns pertinent si la urmatoarea situatie:
locuiesc la parter, iar subsolul scarii este inundat de scurgerile din instalatia de canalizare de cativa ani buni. Aceasta situatie mi-a cauzat probleme majore ,atat de sanatate , cat si de confort datorita umezelii care s-a infiltrat prin pardoseala , al mirosului pestilential permanent din casa, al tintarilor omniprezenti atat vara cat si iarna, etc. Pentru efectuarea reparatiilor trebuiesc efectuate lucrari de amaploare, deoarece instalatia de canalizare nu are panta necesara de cand a fost construit blocul,remedierea acestui neajuns implicand spargeri in grinzile de fundatie ale blocului si desigur ca iscusiti constructori socialisti, nu au prevazut nici bresele din praguri pentru apa de avarie.Fata de cele relatate , va rog, spuneti-mi care ar fi calea de urmat ,avand in vedere ca nu dispun de o suma atat de mare pentru a demara lucrarile cu o firma, pe cont propriu, urmand a-mi recupera banii ulterior si nici sustinerea prea multor vecini(fondul de rulment este infim fata de costurilr lucrarii. Daca aduc inspectia sanitar vaterinara(SANEPID), saconstate situatia aratata, ar avea o rezolvare legala?

Important este sa discutati, intre dvs. proprietarii, sa notificati as. prop. , aratati toate deficientele. Conducerea as. prop. verifica cele semnalate. Daca lucrurile semnalate sunt reale, conducerea as. prop. da dispozitie administratorului sa caute firme specializate in astfel de reparatii, solicita ca acestea sa intocmeasca devize / oferte privin reparatiile.
Ofertele sunt discutate si se alege o firma.
As. prop. repartizeaza costurile reparatiei pe urmatoarea lista de plata, proprortional cu cota-parte indiviza de proprietate, fiecarui proprietar.
Functie de suma incasata, se poate da drumul la reparatii - dupa incheierea unui contract de prestari de servicii.
La terminare se incheie un proces-verbal de receptie.
Vedeti ca aici pe forum s-au mai purtat astfel de discutii - poate le gasiti si le adaptati la situatia dvs. Tineti cont si de sfaturile pe care unii dintre noi vi le-au oferit. Retineti totusi ca subsolul este doar al dumneavoastra, nu amestecati firmele furnizoare de apa-canal, termoficare in aceasta discutie...
Oricum, tot ce trebuie sa faceti, trebuie efectuat, doar prin intermediul as. proprietari.
Mult succes!