Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lichidarea la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lichidarea la zi

MOMENTAN LUCREZ INTR-O FABRICA,MUNCITOR NECALIFICAT.SUNT ANUL TREI LA TURISM SI RECENT MI-AM GASIT UN POST DE RECEPTIONER LA UN HOTEL,DOMENIUL MEU.PESTE DOUA ZILE AR TREBUI SA INCEP,INSA CEI DE LA FABRICA NU VOR SA-MI DEA LICHIDAREA LA ZI.E LEGAL????CU TOATE CA LE-AM EXPLICAT CA ACTUALUL LOC DE MUNCA NU MAI CORESPUNDE STUDIILOR MELE SI CA MI-AM GASIT ALT LOC DE MUNCA IN DOMENIUL IN CARE M-AM PREGATIT. E LEGAL???
concedierea disciplinara nu va fi notata in cartea de munca?? sau zilele nemotivate?? eu parca asa stiu , si in cazul asta nu mi-ar conveni sa apara pe cartea de munca absente nemotivate.....traim vremurile pe care le traim si ea e carnetul nostru dupa scoala.....multi angajatori se uita si analizeaza viitorul angajat dupa ce arata cartea de munca, iar dc in ea avem perioade scurte lucrate, ici , colo...se intreaba si te si intreaba de ce ? avand in vedere ca piata muncii e f larga si ofertele f limitate, ai au de unde sa aleaga....
ynamina_simona a scris:

concedierea disciplinara nu va fi notata in cartea de munca?? sau zilele nemotivate?? eu parca asa stiu , si in cazul asta nu mi-ar conveni sa apara pe cartea de munca absente nemotivate.....

1. Pe cine mai intereseaza astazi asa ceva? Numai daca vrea sa caute nod in papura.
2. De la 01.01.2011 se vor scoate din uz carnetele de munca si atunci unde se mai afla inregistrate aceste absente?
Buna ziua. Daca poate cineva sa ma indrume ce si cum sa fac. Momentan lucrez in distributie dar mi-am gasit ceva in domeniul in care am terminat facultatea. Problema este ca cei de acolo ma asteapta la munca din data de 15 luna asta, iar in contractul meu de munca scrie ca in cazul plecarii trebuie sa stau in preaviz 15 zile. Firma unde lucrez momentan nu mi-a facut carnet de munca ci doar contract de munca pt. ca cica nu au mai gasit carnete de munca deci nu prea ma intereseaza cam se se poate trece pe carnet pt ca nu am asa ceva. Trebuie sa astept neaparat aceasta perioada de 15 zile? Nu se poate altcumva? Am inteles ca daca plec pur si simplu poate sa imi faca probleme in sensul ca sa ma dea in judecata si sa ceara daune, cum ca firma ar fi avut pierderi din cauza plecarii mele. Se poate cumva demisia, lichidarea la zi si la revedere? Va multumesc
studiati art. 79 c. mun.
Se poate demisia la zi, numai daca si firma unde lucrati este de acord.