Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intentie liberala si calificarea unui act de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intentie liberala si calificarea unui act de vanzare-cumparare ca liberalitate

Relatia de opozabilitate dintre caracterul oneros si liberalitate. Pe scurt ce inseamna acesta liberalitate si ce este intentia liberala? Inteleg bine ca prin intentie liberala nu se urmareste contraprestiatia? Deci donatie nu?
Va rog, scurt, cand se poate invoca nulitatea absoluta si cand cea relativa? Asupra caror elemente de dr. civil!#-o
Pretul trebuie sa fie real, serios, determinat si stipulat. Insa conditia importanta a donatiei este data de caracterul solemn, autentic, opus caracterului consensual al contractului de vanzare cumparare. Lipsa acestui caracter duce la o nulitate absoluta banuiesc nu? Multumesc