Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta

Care este ultimul model de adverinta de vechime care se elibereaza dupa ianuarie 2011 , agreat de ITM? Va multumesc!
In mod normal curpinde toata perioada cat a fost angajat.
De care ITM este agreat acest model de adeverinta , avand in vedere ca nu se mai vizeaza aceste documente la ITM?

Din cate stiu , un model agreat este cel pentru care se solicita viza ITM-ului si din care sunt eliminate referirile la ITM.
Eu practic consider ca nu este reglementata inca procedura de emitere a adeverintelor dupa 01.01.2011. Daca eu in 2011 am doar incetarea contractului ce pot sa ii scriu in adeverinta?!....toate modificarile la contract sunt de fapt in cartea de munca iar vechimea in munca pana la 31.12.2010 se probeaza cu carnetul de munca.... in adeverinta vad logic sa fie prinsa doar perioada de la 01.01.2011 pana la incetare. La momentul asta ar trebui sa scriu in adeverinta ce deja este si in carnet singurul lucru in plus este incetarea. #-o
Pana la 31.12.2010 vechimea in munca se probeaza cu carnetul de munca, dupa se va intocmi de catre angajator adeverinte de vechime.

De exemplu, un salariat cu c.m. inceteaza activitatea la data de 14.03.2010. Pana la 31.12.2010 vechimea in munca este dovedita cu carnetul de munca, iar dupa 01.01.2011 si pana la 14.03.2010 i se va elibera adeverinta de vechime .
Cei mai multi angajatori completeaza adeverinta doar cu modificarile din perioada de la 01.01.2011 pana la incetarea CIM. Dar ca orice adeverinta cu cap si coada trebuie sa cuprinda nr. CIM care inceteasza, data angajarii..... si alte elemente de acest gen care fac o adeverinta sa semene mai mult cu o nota ce completeaza vechime in munca, fara ele seaman mult cu o decizie de incetare CIM.
adelaida_07, utilizator