avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bani achitati cu chitanta de mana pentru lucrari ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bani achitati cu chitanta de mana pentru lucrari neexecutate

Va rog sa ma sfatuiti in ce mod de pot recupera niste bani platiti pentru lucrari de amenajare unei persoane care nu si-a onorat promisiunea si nici banii nu i-a mai restituit ?
Banii s-au platit cu chitanta de mana in 15.09.2006, pe incredere . Dat fiind faptul ca partile se cunosteau de foarte multi ani nu s-a incheiat nici contract de lucrari, in chitanta specificandu-se ca suma reprezinta avans pentru lucrari de amenajare interioara, instalatii sanitare si instalatie de gaz.
Multe luni la rand persoana care a incasat banii a dus cu vorba platitorul, promitand ca vine sa restituie suma. De curand, aceasta nu mai poate fi gasita, nu mai raspunde la telefon , nu mai are acelasi domiciliu si din diferite surse am aflat ca a intrat in multe asemenea situatii.
Avand in vedere ca aceasta persoana este avocat ( lucrarile urmand sa le faca prin intermediul firmei sale) , poate fi citata la barou ?
Cum se poate proceda pentru recuperarea banilor ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:30, 17 Iunie 2008
tarabostes a scris:

Va rog sa ma sfatuiti in ce mod de pot recupera niste bani platiti pentru lucrari de amenajare unei persoane care nu si-a onorat promisiunea si nici banii nu i-a mai restituit ?
Banii s-au platit cu chitanta de mana in 15.09.2006, pe incredere . Dat fiind faptul ca partile se cunosteau de foarte multi ani nu s-a incheiat nici contract de lucrari, in chitanta specificandu-se ca suma reprezinta avans pentru lucrari de amenajare interioara, instalatii sanitare si instalatie de gaz.
Multe luni la rand persoana care a incasat banii a dus cu vorba platitorul, promitand ca vine sa restituie suma. De curand, aceasta nu mai poate fi gasita, nu mai raspunde la telefon , nu mai are acelasi domiciliu si din diferite surse am aflat ca a intrat in multe asemenea situatii.
Avand in vedere ca aceasta persoana este avocat ( lucrarile urmand sa le faca prin intermediul firmei sale) , poate fi citata la barou ?
Cum se poate proceda pentru recuperarea banilor ?

Va multumesc


Si eu sunt in aceiasi situatie cu suma de 2200 RON ... doar ca eu am martor si nu am nici o hartie doveditoare ... ma puteti ajuta cu un sfat va rog ?
usercristi a scris:

tarabostes a scris:

Va rog sa ma sfatuiti in ce mod de pot recupera niste bani platiti pentru lucrari de amenajare unei persoane care nu si-a onorat promisiunea si nici banii nu i-a mai restituit ?
Banii s-au platit cu chitanta de mana in 15.09.2006, pe incredere . Dat fiind faptul ca partile se cunosteau de foarte multi ani nu s-a incheiat nici contract de lucrari, in chitanta specificandu-se ca suma reprezinta avans pentru lucrari de amenajare interioara, instalatii sanitare si instalatie de gaz.
Multe luni la rand persoana care a incasat banii a dus cu vorba platitorul, promitand ca vine sa restituie suma. De curand, aceasta nu mai poate fi gasita, nu mai raspunde la telefon , nu mai are acelasi domiciliu si din diferite surse am aflat ca a intrat in multe asemenea situatii.
Avand in vedere ca aceasta persoana este avocat ( lucrarile urmand sa le faca prin intermediul firmei sale) , poate fi citata la barou ?
Cum se poate proceda pentru recuperarea banilor ?

Va multumesc


Si eu sunt in aceiasi situatie cu suma de 2200 RON ... doar ca eu am martor si nu am nici o hartie doveditoare ... ma puteti ajuta cu un sfat va rog ?


Faceti plangere pentru inselaciune.
Pe înşelăciune, în opinia mea, nu va avea nici o şansă. Pentru existenţa acestei infracţiuni trebuie dovedită intenţia făptuitorului de a înşela, ori în speţă nu cred că se poate dovedi.
Singura soluţie: acţiune în pretenţii, pe civil. ;)
In mod sigur in penal e pierdere de timp.Poate exista o singura sansa dar va trebui sa consultati un avocat in mediu privat.
In civil veti taxa la valoare.Deci, veti mai da si bani din buzunar sa va obtineti dreptul.Si apoi e posibil ca omul sa fie insolvabil.
Incercati sa consultati un avocat inainte de a decide calea de urmat.Aici pe forum e greu.De principiu, nu aveti nicio sansa in penal dar nu este sigur.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselaciune demir_crina demir_crina buna ziua! am inceput constructia unei case si am facut contract cu o firma de constructii carora le-am dat un avans de 4000 euro, dar care nici in ziua de ... (vezi toată discuția)
Avans dat fara chitanta si fuga muncitori = inselaciune sau litigiu civil Lyvyoo Lyvyoo Buna ziua, Am inteles ca nu suntem singurii in situatia asta, dar prostia se plateste. Vreau sa va intreb daca poate fi considerata infractiune de ... (vezi toată discuția)
Cum recuperez banii dati cu imprumut? silvia_cristi silvia_cristi am imprumutat pe cineva de multi bani si acum zice ca nu are de unde sa mi dea. chitanta la mana nu am facut ca am avut incredere. toata familia lor stie cati ... (vezi toată discuția)