Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... executare silita membru asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

executare silita membru asociatie proprietari

Buna seara,
In asociatia de proprietari pe care o reprezint si care este administrata financiar de o societate de profil , avem un membru al asociatiei, ce detine spatiul comercial de la parter( persoana juridica) care a primit de curand o somatie de plata pentru un credit imobiliar neachitat in termen si ca urmare ne-am trezit cu un afis la usa respectivului prin care banca creditoare scoate spatiul la vanzare. Nimic spectaculos pana aici doar ca acea societate a acumulat si la asociatie datorii de cca 1900 ron. Intrebarea mea este ce demersuri trebuie intreprinse pentru a ne aseza si noi la masa credala pentru a ne recupera aceste datorii. Nu stiu in acest moment daca societatea este in lichidare sau insolventa. Banuiesc ca de acest aspect de a ne inscrie la masa credala trebuie sa se ocupe departamentul juridic al firmei care ne administreaza financiar...Altfel riscam sa suportam noi , ceilalti proprietari datoria respectiva fata de asociatie, iluminat, salubritate, utilitati apa...etc Astept raspunsul dvs.deoarece astazi , vineri, s-a pus afisul si nu am mai avut timp sa facem nici un demers...deci luni trebuie de urgenta sa actionez cum este mai bine pentru asociatie...
Multumesc!
in cazul in care aveti stipulat in contractul de prestari servicii cu acea societate si obligatia de a face toate demersurile in vederea recuperarii debitelor restante (lucru putin probabil), respectiva firma va face demersurile necesare.
in caz contrar, asociatia sa angajeze un avocat n vederea recuperarii debitului.
Trebuie introdusa o actiune in pretentii in instanta, Din cate am inteles d-voastra nu aveti un titlul executoriul ca sa-l puneti in executare, si sa aveti acelas rang egal cu creditorul imobiliar, care presupun ca are un titlu executor,,#-o
da...nu avem un titlu executoriu...banca a pus executare deoarece firma nu a mai achitat ratele pentru creditul dat pentru achizitionarea respectivului spatiu...Probabil ca pot fi si terti care asteapta bani de la acestia pe langa noi asociatia......Nu cred ca firma a intrat in insolventa...deci nu e tarziu de a ne inscrie la masa credala...
inscrierea la masa credala are loc doar in cazul in care s-a dispus deschiderea procedurii insolventei!
dvs intentati rapid, separat, o actiune in pretentii si eventual printr-o ordonanta presedentiala solicitati instituirea de sechestru asigurator pe bunurile(daca exista asa ceva) pe care le detine societatea in spatiul respectiv, sa va puteti indestula creanta.
Sfaturile de mai sus sunt foarte bune, in plus vin cu urmatoarele:
- daca spatiul comercial despre care vorbiti face parte din imobil, adica este provenit prin transformarea unui ap. in spatiu cu alta destinatie (cu aprobarile de rigoare din partea com. executiv) si eventual patronul este membru al as. prop. - solutia eleganta ar fi sa profitati de prev. Legii 230/2007 in sensul de a institui privilegiul imobiliar care are rang prioritar asupra celorlalti creditori;
- avand in vedere ca as. prop. din care faceti parte este administrata de o firma specializata, va puteti indrepta si impotriva acesteea, insa vinovati mai sunt si ma refer in primul rand la com. executiv - de ce ati asteptat ca firma sa acumuleze 1900 lei restante - vedeti in ce situatie va aflati acum?
Deci, dupa parerea mea - functie si de ce relatiile pe care as. prop. le are cu proprietarul spatiului respectiv - daca suma nu poate fi recuperata amiabil, intocmiti rapid dosar in instanta pentru recuperarea debitului + penalizari. Va sfatuiesc sa apelati la un avocat, oricum toate cheltuielile le va suporta patronul.
Oricum, indiferent ce a facut/nu a facut com. executiv, firma care va administreaza asociatia trebuia sa va atraga atentia asupra pericolului...