avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE ALIM.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE ALIM.

Sunt despartit de sotia mea de 2 luni (in fapt, inca nu am divortat cu acte), locuim separat si am primit o citatie prin care sunt chemat in instanta pentru a se stabili pensia alimentara pentru fiul nostru (in varsta de 5 ani ), care locuieste in prezent la ea. In citatie nu se specifica nimic de divort. Sa inteleg ca ea a intentat proces doar ptr. stabilirea pensiei alimentare, nu si pentru pronuntarea divortului? Se poate asa ceva?
Cum se calculeaza aceasta, ea specificand ca doreste cota procentuala?
Va multumesc pentru raspuns?
Cel mai recent răspuns: salmineo , utilizator 13:11, 24 Martie 2005
Ea este cea care probabil va intenta si procesul de divort, eu doar ma prezint (cu nerabdare, desi locuima separat). Indraznesc sa va mai adresez o intrebare: Se poate cumva ca procentul -pentru pensia alimentara- sa fie mai mic de 25%? Am intrat in posesia adeverintei de salariu cu media salariilor din ultimele 6 luni, medie care este peste salariul meu actual, intrucat intr-una din cele ultime 6 luni am obtinut o prima si ore suplimentare, lucru care nu se repeta- cu siguranta- si in fiecare din urmatoarele luni.
Multumesc pentru raspunsuri.
gingi.....dar ce nick ciudat ai!!!
Pe unde l-ai mai gasit????
pt. pensie trebuie sa aduci adev de salariu.
pt divort - taxa tb. era 300.00O + onorariu avocat (depinde de av. si de situatia concreta - 6 -10 mil,, poate mai mult, mai putin , depinde tare mult de o multime de date) Trebuie sa intentezi si actiunea de divort (daca asta vrei) In privinta termenului ,iarasi,. depinde de situatie si de judecator. Am, vazut divorturi cu copii minori terminate intr-un termen, altele in 6-8 (un termen se da cam la o luna). Daca ea colaboreaza si doreste acelasi lucru se poate termina si in 2-3 termene, daca nu nu o poate lungi prea mult oricum.
Depinde de avocatul ales de sotie si de onorariul solicitat de acesta. Cam 4 - 5 milioane lei. [addsig]
Quote:

On 2004-08-19 21:56, Anonymous wrote:
Ea este cea care probabil va intenta si procesul de divort, eu doar ma prezint (cu nerabdare, desi locuima separat). Indraznesc sa va mai adresez o intrebare: Se poate cumva ca procentul -pentru pensia alimentara- sa fie mai mic de 25%? Am intrat in posesia adeverintei de salariu cu media salariilor din ultimele 6 luni, medie care este peste salariul meu actual, intrucat intr-una din cele ultime 6 luni am obtinut o prima si ore suplimentare, lucru care nu se repeta- cu siguranta- si in fiecare din urmatoarele luni.
Multumesc pentru raspunsuri.

Alte discuții în legătură

Vreau sa imi dau tatal in judecată. Lyanna02 Lyanna02 Bună. Am 15 ani si parintii mei sunt despărțiți de cand aveam 3 ani. Chestia e ca tatal meu biologic nu respectă ce scrie pe hartiile de divorț și îmi ... (vezi toată discuția)
Sunt de jumatate de ani si nu reusesc sa divortez!!!!!! cosovi cosovi Buna ziua.Sunt in divort cu sotia de jumatate de ani ,a fost de acord sa divortam,dar cand am intentat procesul a inceput sa mi puna piedici banale.Sunt de ... (vezi toată discuția)
Intretinere minor anonim anonim V-as ruga sa imi spuneti cum se calculeaza pensia de intretinere minor din salariul tatalui, in cazul in care minorul ramane in ingrijirea mamei. Salariul de ... (vezi toată discuția)