Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot fi disponibilizata in timpul concediului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot fi disponibilizata in timpul concediului de ingrijire copil (2 ANI)?

Buna ziua,

ma intereseaza in conditiile actualului cod al muncii in ce masura pot sta linistita acasa in CIC (doresc sa stau toata perioada de doi ani), fara sa imi pierd actualul loc de munca,tinand cont de faptul ca in firma in care lucrez se fac restructurari ?

Precizez ca am nascut la data de 9 mai 2010.

Va multumesc.
1. Fie ca reluati activitatea mai inainte sau la terminarea CCC unitatea nu este obligata sa va pastreze locul de munca.
2. Daca acesta a fost desfiintat va poate oferi un alt loc de munca, existent in unitate, dar nu sunteti obligata sa-l acceptati daca nu va convine.
3. In acaesta situatie angajatorul trebuie sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.