Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procese - definitii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procese - definitii

Poate cineva sa imi explice ce inseamna "amana cauza" - fara a fi specificat un termen ulterior procesului la care am primit aceasta solutionare? Va multumesc anticipat!
Va multumesc frumos. In urma cu 2 ani cand s-a stabilit ca minorii sa imi fie incredintati, s-a hotarat ca pensia de intretinere sa le fie acordata din momentul hotararii si nu de la introducerea actiunii de divort sau despartirea in fapt. Am facut apel si recurs, cerand acest lucru, insa...fara rezultat. Acum, aproape la 3 ani, am deschis un nou proces cu acelasi obiect: plata pensiei minorilor din perioada de dinainte de divort, invocand facptul ca aparatoarea a omis sa scrie "negru pe alb" de la ce data sa le fie acordat copiilor acest drept. Pentru aceasta, chiar am recuzat-o pe motiv de incompetenta si neimplicare in respectarea intereselor si drepturilor copiilor. Are rost sa mai fac apel? Am sanse minime de castig? Multumesc
Din ce spuneti exista autoritate de lucru judecat, nu aveti cum sa castigati acum pentru perioada aceea.

In plus, aparatoarea nu poate fi recuzata, poate fi doar concediata. De la ea ar fi trebuit sa cautati recuperarea acelei sume daca a fost culpa ei - dar atentie, aceasta culpa trebuie dovedita.
Am mare nevoie de o lamurire: ce inseamna "timbrati la valoarea contestata"? (contest - in apel - o suma de bani mult prea mica fata de cat este dreptul meu in masa partajabila despre care este vorba in respectivul proces). De fapt....care este valoarea pe care trebuie sa o platesc? Cum se calculeaza aceasta valoare? Un pocent? Ok....dar care? La ce suma? La cea mica (sa zicem de 3.000 dolari?) sau la cea care trebuia sa mi se atribuie din fond (cea de 20.000 euro?)
Multumesc anticipat