Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Privilegiu imobiliar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Privilegiu imobiliar

Situatia este urmatoarea : un membru al unei asociatii de proprietari, dator la asociatie, a decedat.
Apartamentul va fi impartit mostenitorilor : sotie/sotii, copii.
Probabil acestia il vor vinde, sau va fi dat unuia dintre mostenitori.
Asociatia trebuie sa-si recupereze suma restanta. Din unele informatii pe care le am, exista posibilitatea instituirii "priveghiului imobiliar la cartea funciara".
Poate cineva sa-mi spuna care sunt caile de urmat ?

Va multumesc anticipat.

I.P.:)
Buna seara!
Va mai trebuie copie dupa actul dvs. de identitate(orice cerere este insotita de copie act identitate) si delegatie.
Succes!
Adam Grecu a scris:
- tot la acest birou mai trebuie completata o cerere ( pentru ca nu stiam ca la cererea initiala mai trebuie o cerere - am completat-o "de mana" + stampila as.

Va rog sa detaliati despre aceasta cerere.

Se face o cerere normala, simpla semnat de presedintele asociatie.

Asociatia de proprieatri SCALA
Catre,

OFICIUL DE CADASTRU ªI PUBLICITATE IMOBILIARÃ IAªI

Asociaţia de Proprietari SCALA, cu sediul în Iaşi, str. ......., nr. ...., bloc ......., scara ..., etaj ... solicită, conform art. 51 din Legea 230/2007, înscrierea PRIVILEGIULUI IMOBILIAR, pentru debitorii apartamentului 6, situat în Iaşi, str. ......, nr. ...., bloc ......, scara ...., ce face parte din condominiul administrat de asociaţia noastră.
La data de 18.10. 2011, debitul este de 3.817,32 lei, conform listelor de plata anexate.

Preşedinte,
Ec. A... T.