avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Privilegiu imobiliar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Privilegiu imobiliar

Situatia este urmatoarea : un membru al unei asociatii de proprietari, dator la asociatie, a decedat.
Apartamentul va fi impartit mostenitorilor : sotie/sotii, copii.
Probabil acestia il vor vinde, sau va fi dat unuia dintre mostenitori.
Asociatia trebuie sa-si recupereze suma restanta. Din unele informatii pe care le am, exista posibilitatea instituirii "priveghiului imobiliar la cartea funciara".
Poate cineva sa-mi spuna care sunt caile de urmat ?

Va multumesc anticipat.

I.P.:)
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 00:14, 19 Noiembrie 2011
Buna seara!
Va mai trebuie copie dupa actul dvs. de identitate(orice cerere este insotita de copie act identitate) si delegatie.
Succes!
Adam Grecu a scris:
- tot la acest birou mai trebuie completata o cerere ( pentru ca nu stiam ca la cererea initiala mai trebuie o cerere - am completat-o "de mana" + stampila as.

Va rog sa detaliati despre aceasta cerere.

Se face o cerere normala, simpla semnat de presedintele asociatie.

Asociatia de proprieatri SCALA
Catre,

OFICIUL DE CADASTRU ªI PUBLICITATE IMOBILIARÃ IAªI



Asociaţia de Proprietari SCALA, cu sediul în Iaşi, str. ......., nr. ...., bloc ......., scara ..., etaj ... solicită, conform art. 51 din Legea 230/2007, înscrierea PRIVILEGIULUI IMOBILIAR, pentru debitorii apartamentului 6, situat în Iaşi, str. ......, nr. ...., bloc ......, scara ...., ce face parte din condominiul administrat de asociaţia noastră.
La data de 18.10. 2011, debitul este de 3.817,32 lei, conform listelor de plata anexate.

Preşedinte,
Ec. A... T.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Privilegiu imobiliar angcris angcris cum se instituie privilegiul imobiliar ? trebuie sa avem o sentinta judecatoreasca impotriva debitorului ? (vezi toată discuția)
Poate asociatia de proprietari sa instituie privilegiu imobiliar asupra altui imobil decat cel care are datorii fata de asociatie? znicolae9 znicolae9 In asociatia noastra exista un datornic cu restanta mare la intretinere. Din pacate nu am actionat cu promptitudine si ap . cu datorii a fost vandut la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! avem si noi un privilegiu imobiliar pe apartament ... Byageo1 Byageo1 Buna ziua! Avem si noi un privilegiu imobiliar pe apartament instituit in 2012 de catre asociatia de proprietari. Asociatia de proprietari ne a dat o ... (vezi toată discuția)