Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... ANAF inspectii fiscale la persoane fizice cu venituri ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

ANAF inspectii fiscale la persoane fizice cu venituri din activitati independente - TVA

ANAF a declanşat inspecţii fiscale la persoanele fizice care au avut în 2006-2010 venituri impozabile din activităţi independente, drepturi de proprietate intelectuală şi contracte de colaborare peste plafonul de scutire de la plata TVA prevăzut de legislaţia aplicabilă în perioada respectivă, transmite Mediafax
Chestia asta nu e doar pentru presa! O sa intre in vizorul lor(daca nu au intrat deja) toate PFA-urile. Plafonul a coborat odata cu minunata aderare la UE. Au rotunjit de la 118.6xx la 119.000 :), le-a fost greu sa rotunjeasca la 120.000 (ar fi fost prea multe zerouri)
Daca in 2007 sa zicem ai depasit plafonul de 119.000 ron, din momentul depasirii 19% din ce ai incasat revine statului(sau trebuia sa revina). La care se aduna penalitatile de rigoare. Iese oricum o suma monstru, sa platesti 19% + penalitati o sa fie o durere...Cred ca cei ce au fost PFA-uri si au "exportat" chiar daca au depasit plafonul nu o sa datoreze nici o suma (eventual niste amenzi)
conform legii trebuiau sa se inregistreze ca platitori de tva
anul acesta aveau posibilitatea sa se retraga de la platitor tva daca se incadrau sub plafonul de 119.000 lei
pt prima data din 89 s-a putut opta din platitor tva in NEplatitor tva
personal nu mi-a venit sa cred!!!!
Stefania Paraschiva, Contabil
Popu a scris:

Cred ca cei ce au fost PFA-uri si au "exportat" chiar daca au depasit plafonul nu o sa datoreze nici o suma (eventual niste amenzi)

Stie cineva cam care ar fi amenzile si/sau daca sunt si alte penalizari daca s-a facut doar export in UE (nu se aplica TVA)?
marius1975_2, utilizator
Care ar fi problema?nu trebuie sa ne supunem legii toti?
Am aceeasi intrebare ca Marius:
"Stie cineva cam care ar fi amenzile si/sau daca sunt si alte penalizari daca s-a facut doar export in UE (nu se aplica TVA)?"