Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majoritate absoluta in SRL - definitie?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majoritate absoluta in SRL - definitie?

ce se intelege mai exact prin majoritate absoluta, in cazul unui SRL, avand in vedere ca legislatia nu prevede o definitie decat in cazul SA-urilor si in cateva cazuri particulare? Singura definitie este in DEX - majoritate absoluta inseamna 50%+1 sau 51% - ambele variante sunt acceptate.
La o AGA 2 din 3 asoiati care detin 40% au afirmat ca deciziile se iau cu majoritate absoluta de75%. Le-am cerut sa probeze afirmatia si nu au putut. Acum e randul meu sa le demonstrez ca majoritate absoluta inseamna peste 50%. CUM SA FAC?
vlad_a_anca, utilizator
Multumesc pentru lamurire. Eu credeam ca este suficienta majoritatea data de partile sociale.
Va multumesc tuturor pntru raspunsuri dar totusi probabil ca nu m-am exprimat suficient de clar. Vad ca toata lumea ia de drept, ca pe o axioma afirmatia ca majoritate absoluta inseamna peste 50%. Dar cumpot demonstra acest lucru? Asta e marea mea dilema.
Suportul legislativ pentru lucrurile dezbatute si nuantate de noi pe acest forum este reprezentat de Legea 31/1990. Citeste-o si vei gasi acolo tot ce ai nevoie. Succes!
vlad_a_anca a scris:

Va multumesc tuturor pntru raspunsuri dar totusi probabil ca nu m-am exprimat suficient de clar. Vad ca toata lumea ia de drept, ca pe o axioma afirmatia ca majoritate absoluta inseamna peste 50%. Dar cumpot demonstra acest lucru? Asta e marea mea dilema.

NU este o axioma, este chiar sensul real si logic al formularii "majoritate absoluta" care se refera la 50%+1 din numarul total al mebrilor, nu al membrilor prezenti la vot. Formularea este folosita inclusiv in Constitutia Romaniei cu privire la adoptarea legilor.
ARTICOLUL 76 din Constitutie: Adoptarea legilor si a hotarârilor
(1) Legile organice si hotarârile privind regulamentele Camerelor se adopta cu votul majoritatii membrilor fiecarei Camere. (majoritate absoluta)
(2) Legile ordinare si hotarârile se adopta cu votul majoritatii membrilor prezenti din fiecare Camera. (majoritate simpla)
galanton luminita a scris:

Suportul legislativ pentru lucrurile dezbatute si nuantate de noi pe acest forum este reprezentat de Legea 31/1990. Citeste-o si vei gasi acolo tot ce ai nevoie. Succes!

tocmai ca in legea 31 nu se specifica nimic. am citit-o si nu se specifica acest aspect. asta e problema.