avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majoritate absoluta in SRL - definitie?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majoritate absoluta in SRL - definitie?

ce se intelege mai exact prin majoritate absoluta, in cazul unui SRL, avand in vedere ca legislatia nu prevede o definitie decat in cazul SA-urilor si in cateva cazuri particulare? Singura definitie este in DEX - majoritate absoluta inseamna 50%+1 sau 51% - ambele variante sunt acceptate.
La o AGA 2 din 3 asoiati care detin 40% au afirmat ca deciziile se iau cu majoritate absoluta de75%. Le-am cerut sa probeze afirmatia si nu au putut. Acum e randul meu sa le demonstrez ca majoritate absoluta inseamna peste 50%. CUM SA FAC?
Ultima modificare: Joi, 5 Iunie 2008
vlad_a_anca, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alex Galan , Avocat 17:12, 7 Februarie 2014
Multumesc pentru lamurire. Eu credeam ca este suficienta majoritatea data de partile sociale.
Va multumesc tuturor pntru raspunsuri dar totusi probabil ca nu m-am exprimat suficient de clar. Vad ca toata lumea ia de drept, ca pe o axioma afirmatia ca majoritate absoluta inseamna peste 50%. Dar cumpot demonstra acest lucru? Asta e marea mea dilema.
Suportul legislativ pentru lucrurile dezbatute si nuantate de noi pe acest forum este reprezentat de Legea 31/1990. Citeste-o si vei gasi acolo tot ce ai nevoie. Succes!
vlad_a_anca a scris:

Va multumesc tuturor pntru raspunsuri dar totusi probabil ca nu m-am exprimat suficient de clar. Vad ca toata lumea ia de drept, ca pe o axioma afirmatia ca majoritate absoluta inseamna peste 50%. Dar cumpot demonstra acest lucru? Asta e marea mea dilema.


NU este o axioma, este chiar sensul real si logic al formularii "majoritate absoluta" care se refera la 50%+1 din numarul total al mebrilor, nu al membrilor prezenti la vot. Formularea este folosita inclusiv in Constitutia Romaniei cu privire la adoptarea legilor.
ARTICOLUL 76 din Constitutie: Adoptarea legilor si a hotarârilor
(1) Legile organice si hotarârile privind regulamentele Camerelor se adopta cu votul majoritatii membrilor fiecarei Camere. (majoritate absoluta)
(2) Legile ordinare si hotarârile se adopta cu votul majoritatii membrilor prezenti din fiecare Camera. (majoritate simpla)
galanton luminita a scris:

Suportul legislativ pentru lucrurile dezbatute si nuantate de noi pe acest forum este reprezentat de Legea 31/1990. Citeste-o si vei gasi acolo tot ce ai nevoie. Succes!

tocmai ca in legea 31 nu se specifica nimic. am citit-o si nu se specifica acest aspect. asta e problema.

Alte discuții în legătură

Neintelegeri aga ContSters56278 ContSters56278 Daca la AGA unui SRL cu 2 asociati (un asociat are 70% celalalt are 30% din capitalul social) cel cu 30 % nu semneaza hotararea,iar statutulprevede ca acestea ... (vezi toată discuția)
Majorare capital cornica cornica Buna ziua. Sunt asociat intr-un SRL 50/50 si am fost convocat la AGA de administratorul firmei care este si asociat, unde pe ordinea de zi este majorarea ... (vezi toată discuția)
Procentajul asociatilor jaga92 jaga92 Daca intr-un SRL cu 2 asociati, unul detine 55% iar celalat 45%, inseamna ca cel cu 55% ia toate deciziile ? sau procentul nu infulenteaza rolul decizional ? (vezi toată discuția)