avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reziliere contract de prestari servicii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reziliere contract de prestari servicii

Buna,
as dori sa stiu cum pot rezilia un contract de prestari servicii (pachet de servicii software) daca contractul a intrat in vigoare la data de 1 mai 2007 cu prelungire automata pe inca un an daca nu se solicita in scris terminarea contractului. Noi nu mai folosim serviciile lor din aprilie dar nu a anuntat nimeni pana cand ei au emis factura, care se plateste anual la aniversarea contractului in cel mult 5 zile de la emiterea ei. Daca ii anunt ca reziliez contractul pot ei sa ma oblige sa mai platesc 1 an de zile?
multumesc, m.c. #-o
Le-am trimis notificarea ieri si am solicitat sa emita factura pe doua luni de zile. Mi-au raspuns azi dimineata ca valabilitatea contractului este pana pe data de 30.04.2009, ca s-a prelungit automat si ca e tarziu sa anunt rezilierea contractului in iunie si ne "roaga respectus sa dispunem plata facturii emise in 21.04.2008 existenta in contabilitate".
Daca eu nu mai apelez la serviciile lor nu inseamna ca ramane fara obiect contractul ?
Astept o solutie......:((
Daca ei presteaza in continuare serviciile care fac obiectul contractului, atunci ar trebui sa achitati factura. Totusi, daca nu o faceti, avand in vedere ca le-ati si notificat intentia de reziliere a contractului, atunci ei vor fi nevoiti sa constate rezilierea contractului pentru neexecutarea de catre dvs. a obligatiei de plata.
Daca serviciile nu mai sunt efectiv prestate, atunci dvs. puteti invoca exceptia de neexecutare a contractului si sa refuzati sa le mai achitati.
Daca noi nu am mai apelat la serviciile lor (de asistenta telefonica si prin email pt. rezolvarea diverselor probleme de software) din aprilie 2008, daca nu le platesc factura emisa de ei pot invoca exceptia de neexecutare a contractului? Eu nu vreau ca ei sa-si mai indeplineasca obligatiile ......
Doar pentru ca voi nu ati mai apelat la serviciile lor, nu inseamna ca ei nu si-au executat obligatiile; daca voi ati fi solicitat si ei nu ar fi prestat conform prevederilor contractuale, atunci aveai sorti de izbanda cu exceptia neexecutarii ... Din raspunsul tau inteleg ca ati primit factura emisa pentru 2009 - in acest caz, mai exista o varianta, insa depinde numai de voi daca o veti aplica sau nu : le returnati factura, impreuna cu o adresa in care invocati notificarea de reziliere, probleme economice si eventual alte motive plauzibile si le solicitati factura pentru cele 2 luni pentru care sunteti dispusi sa platiti.
c.mihaela a scris:
Eu nu vreau ca ei sa-si mai indeplineasca obligatiile ......


In relatiile contractuale daca nu vrei sa platesti inainte de prestarea serviciului e un subiect iar daca nu vrei sa platesti dupa efectuarea serviciului e cu totul alt subiect care intra sub incidenta contabila a penalizarilor. Sa vad si eu instanta care va obliga la plata pentru un servicu neefectuat si va percepe penalizari de intarziere pentru o plata solicitata in avans si un serviciu neefectuat numai pentru ca in contract scrie ca orice modificare se face cu acordul partilor.


factura, care se plateste anual la aniversarea contractului in cel mult 5 zile de la emiterea ei.


Ati facut contractul pentru plata in avans a contravalorii serviciului pe urmatorul an de zile la aniversarea unui an de relatie contractuala ?

Noi nu mai folosim serviciile lor din aprilie.


Ati contractat servicii de interventie la cerere sau cei cu care nu mai vreti sa lucrati au obligatii permanente de actualizari care fie nu le-au facut, fie le-au facut si nu v-au mai interesat ?
Mai au obiectul muncii prin schimbarile de sistem din firma ?

Pot ei sa ma oblige sa plastesc un an de zile ?


Nu, daca nu mai presteaza serviciul contractat din motive bine intemeiate de solicitant si pentru ca e imoral sa ceri bani pentru lucruri pe care nu le mai faci pentru ca solicitantul nu mai are nevoie.
Singura perioada pe care sunteti obligata moral sa o platiti este cea dintre prelungirea automata a serviciului si data notificarii renuntarii la contract in care specificati ca datorita schimbarilor de sistem pe care le mentionati nu mai aveti nevoie de serviciile lor. Si asta datorita neglijentei respectarii clauzelor contractuale.

Sunt de parere ca e bine sa achitati cu ordin de plata ( plus penalizari ) cele doua luni neachitate la nivelul cotei care va revine ca obligatie aparute din neglijenta si sa ii lasati in pace. Ar fi hilar sa va dea in judecata pentru nerespectarea contractuala privind plata unui serviciu de care nu mai aveati nevoie conform notificarii, nu l-au prestat si v-au atentionat ca e trazie rezilierea conform intelegerii anterioare. Nu cred ca exista un judecator care le-ar da castig de cauza bazandu-se numai pe afirmatia modificarilor care se fac numai cu acordul ambelor parti. Dar mai stii ?

Alte discuții în legătură

Contract prestari servicii la asociatia de proprietari fara reziliere ! Lupulescu Robert Curatenie Blocuri Lupulescu Robert Curatenie Blocuri Buna seara, vreau sa va prezint urmatoarea situatie : -la data de x am incheiat in forma scrisa un CONTRACT de prestari servicii cu Asociatia de Proprietari z ... (vezi toată discuția)
Rezilliere contract prestari servicii financiare aartist aartist Am incheiat un contract cu urmatoarele clauze: "Prezentul Contract se incheie pe o perioada de 1 an. Contractul va fi prelungit in mod automat, la expirarea ... (vezi toată discuția)
Incetare contract babysee babysee Buna ziua, am o nelamurire: pot solicita incetarea unui contract de p-s avand in vedere ca in cuprinsul lui s-a omis inserarea unor clauze legate de ... (vezi toată discuția)