avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Obligatie radiere masina si transfer drept de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Obligatie radiere masina si transfer drept de proprietate

Acum 2 ani am vandut o masina si cel care a cumparat-o nu si-a mai indeplinit obligatiile. Am acum in mana o Hot. Jud. definitiva investita cu titlu executoriu care spune ca este obligat sa-mi restituie 200 RON impozit si sa incheie actele pentru radierea masinii. Nu ma intereseaza neaparat banii. Vreau sa stiu daca un executor poate sa il oblige cumva sa radieze masina. De la politie mi-au spus ca hotararea pentru ei nu are nicio valoare si ca oricum nu voi putea rezolva nimic.
Din pacate nu cred ca poate trece masina pe rolul cumparatorului pentru ca el este din Targu Frumos iar eu sunt din Iasi. Daca cei de la primarie refuza cu toate ca in hotarare se recunoaste transferul dreptului de proprietate si intocmirea actului de vanzare cumparare cum pot rezolva problema? Ma duc la executor?
cum suna exact sentinta?

am gasit ceva
Documente necesare in cazul radierii in urma unei hot judecatoresti

1. cerere;

2. certificatul de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau furtul certificatului de înmatriculare);

3. plăcuţele cu număr de înmatriculare (daca adeverinta emisa de politie atesta faptul ca au fost furate si placile/ certificatul de înmatriculare / cartea de identitate a vehiculului, acestea nu se mai solicita);

4. cartea de identitate a vehiculului dacă este menţionată în certificatul de înmatriculare;

5. hotărâre judecătorească rămasa definitivă care impune în mod expres radierea din circulaţie a unui vehicul, sau atesta ca vehiculul respectiv s-a înstrăinat;

6. fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, sau a certificatului de atestare fiscală;

7. trei exemplare completate ale certificatului de radiere;

8. documentele de identificare a solicitanţilor în original şi copii xerox;

Obs: De obicei la acest tip de radiere, fostul proprietar nu are cartea de identitate a vehiculului, certificatul de înmatriculare si placi. Din acest motiv se va proceda dupa cum urmeaza:

1. daca hotararea judecatoreasca stipuleaza expres obligatia radierii se va proceda la aceasta operatiune fara cartea de identitate a vehiculului, certificatul de înmatriculare sau placi, daca solicitantul nu le are.

2. in cazul in care hotararea judecatoreasca atesta doar transferul proprietatii se procedeaza fara a se opera radierea in evidente ci se va completa un certificat de radiere pentru ca fostul proprietar sa se poata radia din evidentele fiscale

[ link extern ]

Acte necesare pentru scoaterea din evidentele fiscale a unui mijloc de transport auto

DECLARATIE (formular tip);
CERTIFICATUL DE RADIERE - VIZAT DE POLITIE;
DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE, CUNOSCAND PREVEDERILE ART. 474 COD PENAL, POTRIVIT CAREIA CONTRIBUABILUL NU MAI ESTE DETINATORUL DE FAPT AL MIJLOCULUI DE TRANSPORT;
ACTUL DE INSTRAINARE CARE POATE FI, DUPA CAZ:
CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE (fotocopie);
HOTARARE JUDECATOREASCA DEFINITIVA SI IREVOCABILA (fotocopie);
BULETINUL SAU CARTEA DE IDENTITATE (fotocopie);
TAXA DE TIMBRU (pentru certificatul fiscal de radiere) - 4 LEI.
[ link extern ]

daca nu reusiti, apelati la un executor
in ultima instanta faceti plangere la politie pt nerespecatarea hot
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere auto STANCIU FLORIAN STANCIU FLORIAN In urma cu 4ani am vindut o masina marca Dacia fara nici un act ,urmand sa facem actele la inceputul anului viitor ,masina avind toate taxele la zi.Se poate ... (vezi toată discuția)
Cum radiez un autovehicul vandut avand in vedere ca mi s-au comunicat mai multe procese verbale de contraventie? Vasilica80 Vasilica80 Buna ziua Am avut un autovehicul pe care l-am vândut in 2010 urmând toate procedurile legale: contract de vânzare-cumpărare, radiat de la taxe si ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto dny23456 dny23456 Buna ziua, am vandut recent masina la fier vechi, as dori sa stiu ce trebuie sa fc si ce acte imi trebuie pt a o radia de la politie. Detin placutele de ... (vezi toată discuția)