Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CUM SA PROCEDEZ ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CUM SA PROCEDEZ ?

In extrasul de carte funciara am o sarcina pe care vreau sa o radiez .Este vorba de o plangere penala urmata de un proces penal care s-a judecat . Am sentinta definitiva . Ce trebuie sa fac acum , sa o legalizez?si apoi cui sa ma adresez pentru radierea sarcinii ?sectiei de politie care a primit plingerea si a cerut oficiului de cadastru inscrierea sarcinii sau direct oficiului de cadastru ?Un prieten mi-a spus ca trebue sa merg la sectia de politie sa cer radierea pentru ca ei au dispus inscrierea sarcinii.Voi ce ma sfatuiti sa fac? Precizez ca e vorba de un teren din care vreau sa vind o jumatate iar pentru asta trebuie sa fac dezmembarea cartea funciara intabulare e.t.c. dar mai intai trebuie sa radiez sarcina .Astept pareri .Multumesc.
Da ! acum stiu ce tre. sa fac .Mii de multumiri .Ozi buna.=D>
Cred ca taxa judiciara de timbru este de 4 lei pentru investirea cu formula executorie ;).... si nu 60 lei.... :)
elis a scris:

Cred ca taxa judiciara de timbru este de 4 lei pentru investirea cu formula executorie ;).... si nu 60 lei.... :)

Scuze, taxa este de 6 lei, nu 60...;)