Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... atestare antecontract vanzare teren agricol
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

atestare antecontract vanzare teren agricol

Pana acum nu am atestat antecontracte ce privesc transmiterea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole, insa, avand in vedere ca este vorba doar de o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare, chiar daca se refera la terenuri din extravilan, agricole, ma intreb daca putem ca avocati sa atestam acest act urmand ca vanzarea sa se finalizeze la notariat in mod evident?
Buna seara!
Da, antecontracte putem atesta.
Contractele de v-c ce au ca obiect terenuri trebuie obligatoriu incheiate in forma autentica (Lg. notarilor, daca nu ma insel).
Cu stima,
av. Silviu Serban
De fapt, in Legea nr. 18/1991, la Art. 67. - (1) Terenurile situate în intravilan şi extravilan pot fi înstrăinate, indiferent de întinderea suprafeţei, prin acte juridice între vii, încheiate în formă autentică.
Are dreptate Todinca.
Da, da' nu are legatura cu intrebarea. Care spune despre promisiune de vanzare si nu de instrainare.
Cu promisiunea de vanzare este clar ca nu exista nicio problema.Avocatul poate atesta actul juridic in mod de netagaduit.