Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere program vizitare minor
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere program vizitare minor

Fostul meu sot are drept de vizitare minor conform hotararii judecatoresti. Programul se respecta, chiar mai mult, vine si in zilele care nu sunt mentionate in hotararea de divort si se vede cu copilul.
Cu toate acestea, m-am trezit cu un mesaj de la un mediator care ma cheama la mediere pentru modificarea programului de vizitare minor.
Care sunt obligatiile mele fata de acest mediator? Trebuie sa ma prezint la aceasta mediere sau nu? Daca nu ma prezint ce se intampla?
Cred ca pentru a exista orice fel de intelegere, fostul sot ar trebui sa-mi adreseze mai intai o cerere. Asa cred eu ca ar fi civilizat. El nu a facut nici o cerere. Nu vad de ce ar trebui sa-mi faca aceasta cerere un mediator si nu fostul sot. In prima instanta, fostul sot ar trebui sa-mi adreseze cererea si numai daca ar fi refuzat ar fi logic sa mearga la mediator pentru mediere.
Nu, din pacate lucrurile nu stau asa cum credeti dvs. ca ar fi bine.
Fostul sot nu are obligatia de a va adresa o cerere inainte de mediere.
Dar un telefon putea sa va dea, va spuna ce vrea si sa va intrebe daca ati fi de acord sa veniti la o mediere.
Astfel, nu ar mai fi pierdut timpul mediatorul, sa redacteze cererea si sa plateasca trimiterea ei