Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NU MAI STIU CE SA FAC, VA ROG, DIN SUFLET, AJUTATI-MA!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NU MAI STIU CE SA FAC, VA ROG, DIN SUFLET, AJUTATI-MA!!

Va rog din suflet sa ma ajutati , am contract pe perioada DETERMINATA pe 2 luni mai am 15 zile pana imi expira ...si nu vreau sa ma mai duc deloc pt ca fiecare zi a mea petrecuta la locul de munca esre un CALVAR , am dus demisia dar se pare ca nu vor sa mi-o accepte , daca de maine nu ma mai duc deloc deloc...mi se poate intampla ceva ? ce pot sa imi faca ? mentionez ca nu am gestiune..nu am semnat pt nimic..adica nu am luat nimic aupra mea ..va rog mult nu neglijati of-ul meu si ajutati-ma cu cateva ideei si sfaturi . va multumesc din suflet !

bun... va multumesc mult pt raspunsuri... dar chiar nu mai pot rezista o secunda in firma aia ...cu injuraturi si batjocara NON STOP contractul meu expira peste 15 zile exact atat ar tine si preavizul nu? dar eu simt ca numai pot... nu as mai vrea sa ma duc de maine . Asta era curiozitatea mea daca in mintea lor bolnava ma pune sa platesc ceva ? mentionez inca odata ca eu nu am semnat nici o gestiune nu am luat nici un bun inprimire . .. sunt niste oameni periculosi si mi-e frica ca imi fac ceva ..ma pun sa platesc ceva pur si simplu ma simt terorizat de ei .
freeelis a scris:

CristiVL a scris:

Va rog din suflet sa ma ajutati , am contract pe perioada DETERMINATA pe 2 luni mai am 15 zile pana imi expira ...si nu vreau sa ma mai duc deloc pt ca fiecare zi a mea petrecuta la locul de munca esre un CALVAR , am dus demisia dar se pare ca nu vor sa mi-o accepte , daca de maine nu ma mai duc deloc deloc...mi se poate intampla ceva ? ce pot sa imi faca ? mentionez ca nu am gestiune..nu am semnat pt nimic..adica nu am luat nimic aupra mea ..va rog mult nu neglijati of-ul meu si ajutati-ma cu cateva ideei si sfaturi . va multumesc din suflet !

1. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

2. Preavizul operează în virtutea legii, chiar dacă nu a fost menţionat de salariat în demisia sa.

bun... va multumesc mult pt raspunsuri... dar chiar nu mai pot rezista o secunda in firma aia ...cu injuraturi si batjocara NON STOP contractul meu expira peste 15 zile exact atat ar tine si preavizul nu? dar eu simt ca numai pot... nu as mai vrea sa ma duc de maine . Asta era curiozitatea mea daca in mintea lor bolnava ma pune sa platesc ceva ? mentionez inca odata ca eu nu am semnat nici o gestiune nu am luat nici un bun inprimire . .. sunt niste oameni periculosi si mi-e frica ca imi fac ceva ..ma pun sa platesc ceva pur si simplu ma simt terorizat de ei .

Puteti incerca cu o cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor .. in acest caz nu se acorda preaviz.
Daca nu sunt de acord, atunci va puteti da demisia care nu trebuie aprobata de catre angajator.
1. Sanatatea dvs. face mai mult decat orice pe lume.
2. Daca nu mai doriti, de maine nu va mai duceti la serviciu.
3. Cea mai mare sanctiune care vi se poate da este aceea de concediere disciplinara (art.61a din Codul muncii). O sa va cheme la comisia de cercetare disciplinara, dvs. nu va duceti si urmeaza concedierea.
4. Singurul necaz este ca in aceste conditii nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
Daca cererea de incetare a contractului de munca nu va este aprobata fara acordarea preavizului, atunci veti fi concediat disciplinar. Altceva nu aveti ce sa patiti, stati linistit.