Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutor-divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutor-divort

buna ziua.m-am casatorit in italia in anul 2000(a fost o casatorie formala!!)....vreau sa divortez si nu stiu de unde sa incep!! momentan locuiesc si muncesc in Anglia,rezidenta mea a fost in Italia iar cind mi-am schimbat pasaportul am trecut Anglia datorita faptului ca lucrez in UK.cu ,,sotul,, nu am mai avut nici un fel de legatura de 7ani si nici nu stiu nimic de el.castoria nu a fost transcrisa in Romania .DE unde ar trebui sa incep??????AJUTOR!!exista posibilitatea sa ma duc in RO sa imi cer rezidenta in RO ,sa transcriu certificatul de casatorie in tara si apoi sa cer divortul in ROMANIA????VA ROD AJUTATI-MA SA IES DIN ACEST TUNEL......
:hm: Probabil ai dreptate, chestia e ca eu nu prea presupun lucruri de gen, intreb clientul... Ca apoi ma obisnuiesc sa presupun, si-asa mi se mai intampla si e enervant... :(
Buna ziua!
Va sugerez exact ceea ce anticipati si dvs.: Stabilirea domiciliului in Romania si transcrierea certificatului de casatorie la starea civila de domiciliu, urmand sa faceti dovortul aici , in tara.
Mai exista si varianta sa divortati conform legilor italiene(care presupun o procedura prealabila de mediere de cel putin 2 ani) sau englezesti, drept pentru care va indrum catre un avocat din aceste tari.
Cu stima,
av. Silviu Serban
Lumineaza-ne si pe noi, Silviule, in baza carei prevederi legale ar fi competenta o instanta romana in cazul aratat de tine?
Ca, sincer, nu stiu daca e competenta, insa ma indoiesc in mod serios...
Si chiar daca e, nu vad unde anume ai tu datele sa determini competenta...
Cred ca e vorba de competenta acordata de art. 150 Nr. 1 din legea 105/1992
"Instantele romanesti sunt competente sa judece:
1. procese dintre doua pers. cu domiciliul in strainatate, referitoare la acte sau fapte de stare civila inregistrate in Romania, daca cel putin una din parti este cetatean roman"

Asta e referitor la competenta...
In ceea ce priveste legea aplicabila... Art 22, 20 din aceeasi lege, ar cam trimite la legea italiana (domiciliul comun)... asta inseamna ca degeaba este competenta instanta romana, daca divortul se va face dupa legea italiana...
Poate doar daca s-ar argumenta ca divortul in Italia este posbil doar in conditii extrem de restrictive s-ar putea aplica legea romana (Art 22 alin 2) da´nu prea cred...
ContSters56778, utilizator
am avut domiciliul la acceiasi adresa(in italia),el este italian,casatoria nu este inregistrata in Anglia,...................va multumec frumos pt raspunsurile date.....cred ca o sa ma duc in Italia si sa incerc sa vb cu un avocat italian....