Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sustragerea de la pedeapsa!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sustragerea de la pedeapsa!

Buna ziua.As dori sa stiu daca se poate:in cazul unei sustragere a unei pedepse cu condamnare la 2 ani de inchisoare pt accident rutier fara victime ....in momentul cand suspectul este prins...ce se intampla?Este judecat iar,sentinta va fi mai mare?Va multumesc!
Daca va fi prins,singurele sale probleme vor fi in detentie ,deoarece in dosarul sau de penitenciar va fi facuta mentiunea ca s-a sustras de la executarea pedepsei,ceea ce pentru inceput ,cel putin,ii va cauza eventuale probleme cu privire la regimul de executare
@Cristina87
nu este acelasi lucru ca in speta de fata.
legea 275 /2006 priveste executarea pedepselor iar art 74 indice 1 se refera la persoanele private de libertate care dupa expirarea perioadei in care au fost liberi-prin intreruperea pedepsei,prin invoire-nu se intorc la termenul stabilit si despre care au luat la cunostinta.

Infractiuni
Sustragerea de la executarea pedepselor
Art. 741. — Neprezentarea nejustificata a persoanei condamnate la locul de detinere la expirarea perioadei in care s-a aflat legal in stare de libertate si parasirea, fara autorizare, de catre persoana condamnata a locului de munca, aflat in exteriorul locului de detinere, se asimileaza infractiunii de evadare si se pedepseste conform prevederilor din Codul penal.
Introducerea de bunuri si obiecte interzise in penitenciar
Art. 742. — (1) Introducerea in mod ilicit in penitenciar a bunurilor si obiectelor interzise a se afla in posesia persoanelor private de libertate, in scopul utilizarii de catre acestea, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 2 ani sau cu amenda.
(2) Daca fapta prevazuta la alin. (1) a fost savarsita de personalul din sistemul administratiei penitenciare, la maximul pedepsei se poate adauga un spor de pana la 2 ani.”

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
doberv, utilizator