Forum Discuţii juridice Executare silită prescriere datorie fisc
Discuție deschisă în Executare silită

prescriere datorie fisc

Va rog foarte mult, am nevoie de un sfat, situatia mea este un pic mai complicata si nu stiu ce sa fac.
Tatal meu avea o datorie neachitata la fisc, de prin 2005. In 2007 a decedat. Dua deces, am tot primit, e adresa mea (unde el a locuit in ultima perioada a vietii), somatii, pe numele lui. In 2009 am facut succesiunea (nu am avut inspiratia sa op fac sub beneficiu de inventar). Acum, in martie 2011, primesc, dar TOT PE NUMELE LUI, o instiintare ca s-a trecut la executarea silita. ce sa fac in aceasta situatie ? Pe de o parte, Prin succesiune i-am reluat Pasivul, dar pe de alta parte, se imlineste termenul de Prescriere de 5 ani, [erioada in care fiscul a trimis constant instiintari, dar toate pe numele lui, nu al meu. Sunt eu obligat in aceasta situatie sa platesc ? Functioneaza termenul de prescriere ?
In plus, sunt intr-o situatie foarte dificila, nu am loc de munca si situatia ma sperie.
Rog foarte mult, un raspuns.
Voi reveni diseara cu mai multe detalii. Ceea ce vreau sa intreb insa acum este: toate instiintarile au fost trimise pe numele tatalui meu si nu e al meu personal. Decip eu tim de 5 ani nu am fost somat, instiintat, etc c- nu se poate ion acest caz sa beneficiez de rescritie ?