Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare permis dupa accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare permis dupa accident

Buna ziua,

Am citit cateva articole de pe forumul dumneavoastra si totusi nu am gasit ceva asemanator cazului meu. In urma cu aproximativ 7 luni am avut parte de un accident, si anume un copil mi-a sarit in fata masinii, fara a exista o trecere de pietoni. Cum am vrut sa cobor din masina, rudele copilului au fost extrem de agresive, pur si simplu s'au pus cu pumnii si cu picioarele pe masina, incercand sa imi sparga geamul si sa ma scoata din masina. Am plecat de acolo, de la locul accidentului, cam la 200 de m, unde locuia o rude de a mea si am sunat imediat la politie. Bineinteles ca am fost amenintat ca nu mai plec viu de acolo...Intrebarea mea este: Cum imi pot recupera permisul, daca dupa aproximativ 7 luni dosarul meu nu a ajuns la procuror, in locul permisului fiindu'mi eliberata o dovada fara drept de circulatie?
IonescuAndrei, utilizator
Iar eu vin cu completarea, dvs aplicati pe caz art. acestea si vedeti cum a-ti fost incadrat de catre org. judiciare, daca s-a retinut permisul eliberandu-se dovada fara drept de a circula este clar ca se considera ca din primele cercetari rezulta ca evenimentul s-a produs din cauza nerespectarii de catre dvs. a unei reguli de circulatie.
" Permisul de conducere nu se retine în cazurile prevazute la alin. (1), daca din primele cercetari rezulta ca titularul acestuia nu a încalcat nici o regula de circulatie."

Asadar e limpede ce considera anchetatorii.
Retinerea permisului de conducere

Art. 230. - Permisul de conducere se retine în urmatoarele situatii:

a) când titularul a cumulat cel putin 15 puncte de penalizare într-un an;

b) când titularul a cumulat cel putin 10 puncte de penalizare în decurs de 6 luni de la data expirarii duratei de suspendare;

c) când titularul se afla în una dintre situatiile prevazute la art. 77, art. 78 alin. (2), art. 79 alin. (1), (3) si (4) si la art. 81 alin. (1) din ordonanta de urgenta;
Continutul articolelor:
Art. 77
(1) Conducatorul unui vehicul implicat intr-un accident de circulatie in urma caruia a rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii unei persoane este obligat sa ia masuri de anuntare imediata a politiei, sa nu modifice sau sa stearga urmele accidentului si sa nu paraseasca locul faptei.
(2) Orice persoana care este implicata sau are cunostinta de producerea unui accident de circulatie in urma caruia a rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, precum si in situatia in care in eveniment este implicat un vehicul care transporta marfuri periculoase este obligata sa anunte de indata politia si sa apeleze numarul national unic pentru apeluri de urgenta 112, existent in retelele de telefonie din Romania.
(3) Este interzis oricarei persoane sa schimbe pozitia vehiculului implicat intr-un accident de circulatie in urma caruia a rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, sa modifice starea locului sau sa stearga urmele accidentului fara incuviintarea politiei care cerceteaza accidentul.
art. 78 alin 2:

(2) In situatia in care nu sunt respectate dispozitiile alin.(1), se considera ca rezultatele testului sau ale analizei probelor biologice recoltate reflecta starea conducatorului, a instructorului auto sau a examinatorului respectiv in momentul producerii accidentului.
art. 79 alin 1 3 4 :
(1) Conducatorul de vehicul implicat intr-un accident de circulatie in urma caruia a rezultat numai avarierea vehiculului este obligat sa-l scoata imediat in afara partii carosabile ori, daca nu este posibil, sa-l deplaseze cat mai aproape de bordura sau acostament, semnalizandu-l corespunzator.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1), conducatorul de vehicul este obligat sa se prezinte in termen de 24 de ore la unitatea de politie pe raza careia s-a produs accidentul, in vederea intocmirii documentelor de constatare si eliberarii autorizatiei de reparatie.
(2.1) Dispozitiile alin. (2) nu se aplica in cazul in care se incheie o constatare amiabila de accident, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
a) s-au produs pagube materiale a caror despagubire este asigurata prin polita de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule;
b) accidentul nu s-a produs ca urmare a savarsirii faptelor pentru care se retine permisul de conducere sau dovada inlocuitoare a acestuia, in conditiile prevazute la art. 111 alin. (1) lit. b) si c), dupa caz, precum si a faptei prevazute la art. 86 alin. (1);
c) cel putin unul dintre conducatorii vehiculelor implicate in accident si-a recunoscut vinovatia in producerea accidentului de circulatie;
d) conducatorul de vehicul care si-a recunoscut vinovatia in producerea accidentului de circulatie detine asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule valabila;
e) cei doi conducatori de vehicule implicate in accidentul de circulatie au completat si semnat fara obiectiuni formularul de constatare amiabila de accident.
(2.2) Societatea de asigurare verifica indeplinirea conditiilor prevazute la alin. (21) lit. a) - e), precum si corectitudinea intocmirii formularului de constatare amiabila de accident si atesta, dupa caz, validitatea sau nulitatea constatarii amiabile de accident;
(2.3) Societatile de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule sau reprezentantii acestora, sesizati de producerea unui accident de circulatie in baza formularului de constatare amiabila de accident au obligatia de a anunta imediat unitatea de politie pe raza careia s-a produs evenimentul, precum si de a aduce la cunostinta celui implicat obligatia de a se prezenta la unitatea de politie, daca exista indicii cu privire la neindeplinirea conditiilor prevazute la alin. (21) lit. b).
(2.4) In situatia prevazuta la alin. (23), conducatorul de vehicul implicat in accidentul de circulatie are obligatia de a se prezenta la unitatea de politie in termen de 24 de ore de la data primirii invitatiei din partea acesteia, in vederea intocmirii documentelor de constatare a accidentului de circulatie si eliberarea autorizatiei de reparatie.
(2.5) Procedura atestarii prevazute la alin. (22), precum si forma, continutul si modul de distribuire a formularului de constatare amiabila de accident, prevazut la alin. (21) lit. e) se stabilesc prin ordin al presedintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
(3) abrogat
d) când titularul acestuia a savârsit una dintre infractiunile prevazute la art. 178 sau 184 din Codul penal, daca acestea au fost comise ca urmare a nerespectarii dispozitiilor legale privind circulatia pe drumurile publice;
art.178 ucidere din culpa; art. 184 vatamarea corporala grava din culpa.

e) când prin hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva împotriva titularului acestuia s-a dispus interzicerea drepturilor prevazute de art. 64 lit. c) ori art. 112 lit. c) din Codul penal;
art. 64 interzicerea dr de a mai conduce ca pedeapsa complementara
art.112 masura de siguranta

f) când fapta conducatorului de autovehicul sau tramvai a fost urmarita ca infractiune prevazuta de ordonanta de urgenta, iar procurorul sau instanta de judecata a dispus înlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art. 91 din Codul penal;
art, 91 sanctiune cu caracter administrativ, mustrare, avertisment, amenda administrativa.

g) detinatorul nu a preschimbat permisul de conducere, emis anterior datei de 1 decembrie 1996, cu ultimul model aflat în uz;

h) la schimbarea numelui ori a domiciliului titularului;

i) când titularul a fost declarat inapt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie pe drumurile publice de catre o institutie medicala autorizata;

j) când prezinta modificari, stersaturi, adaugari ori se afla, în mod nejustificat, asupra altei persoane;

k) când este deteriorat;

l) când titularul a savârsit una dintre contraventiile prevazute la art. 231.

Art. 231. - (1) Permisul de conducere se retine de catre politie o data cu constatarea faptei, potrivit art. 98 lit. d) din ordonanta de urgenta, în urmatoarele cazuri:
art. 98 lit d) OuG195/2002 =clasa a IV-a de sanctiune - de la 9 la 20 puncte-amenda;
a) conducerea unui autovehicul sau tramvai sub influenta bauturilor alcoolice sau a substantelor ori produselor stupefiante sau medicamentelor cu efecte similare acestora, daca este constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice certificate;

b) conducerea vehiculului cu defectiuni tehnice grave la sistemul de frânare sau la mecanismul de directie, daca sunt constatate de politie împreuna cu specialistii institutiilor abilitate;

c) depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice certificate;

d) nerespectarea regulilor de trecere la nivel cu calea ferata prevazute la art. 170 alin. (1) lit. a) si b) din prezentul regulament;

e) nerespectarea semnalelor politistilor la trecerea coloanelor oficiale sau intercalarea ori atasarea la o astfel de coloana;

f) neoprirea la semnalul regulamentar al politistului, în scopul sustragerii de la control, daca a fost necesara urmarirea pentru oprire;

g) nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului, a regulilor privind prioritatea de trecere ori a celor de depasire, daca prin aceasta s-a produs un accident.

h) neanuntarea si/sau neprezentarea la unitatea de politie competenta, în 48 de ore de la implicarea într-un accident, daca acesta a avut ca urmare pagube materiale.

(2) O data cu retinerea permisului de conducere, titularului i se elibereaza o dovada înlocuitoare cu drept de circulatie pentru o perioada de 15 zile, cu exceptia cazurilor prevazute la alin. (1) lit. a), b), e), f) si h), când aceasta e elibereaza fara drept de circulatie.
IonescuAndrei a scris:

Nu am fost sub influenta bauturilor alcoolice, rezultatul cu alcooltestul ca si celal probelor recoltate la spital au fost 0. Avand in vedere ca persoanele de fata au fost violente, lovindu'mi bunica, si avariindu'mi masina, fapt constatat si de agentii de politie, acestia facand si poze masinii, iar eu am sunat la 112 imediat ce am putut face asta, pot fi acuzat de parasirea locului accidentului?

Si reglementare legala avem :
Art. 338 Parasirea locului accidentului ori modificarea sau stergerea urmelor acestuia
(1) Parasirea locului accidentului, fara incuviintarea politiei sau a procurorului care efectueaza cercetarea locului faptei, de catre conducatorul vehiculului sau de catre instructorul auto, aflat in procesul de instruire, ori de catre examinatorul autoritatii competente aflat in timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, implicat intr-un accident de circulatie se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si fapta oricarei persoane de a modifica starea locului sau de a sterge urmele accidentului de circulatie din care a rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, fara acordul echipei de cercetare la fata locului.
(3) Nu constituie infractiune parasirea locului accidentului cand:
a)in urma accidentului s-au produs doar pagube materiale;
b) conducatorul vehiculului, in lipsa altor mijloace de transport, transporta el insusi persoanele ranite la cea mai apropiata unitate sanitara in masura sa acorde asistenta medicala necesara si la care a declarat datele personale de identitate si numarul de inmatriculare sau inregistrare a vehiculului condus, consemnate intr-un registru special, daca se inapoiaza imediat la locul accidentului;
c)conducatorul autovehiculului cu regim de circulatie prioritara anunta de indata politia, iar dupa terminarea misiunii se prezinta la sediul unitatii de politie pe a carei raza de competenta s-a produs accidentul, in vederea intocmirii documentelor de constatare;
d)victima paraseste locul faptei, iar conducatorul de vehicul anunta imediat evenimentul la cea mai apropiata unitate de politie.

Eu zic asa insa pe baza art. 45 Cp" starea de necesitate", respectiv cauza care inlatura caracterul penal al faptului ca a-ti parasit locul accidentului,
art. 45 al 2: " este in stare de necesitate acela care savarseste fapta pentru(....) viata sa, integritatea corporala sau un bun al sau ori(.....)"
Deci dvs a-ti parasit locul accidentului ptr ca erati in pericol atat dvs, integritate corporala sau chiar viata , si pe de alta parte masina care urma sa fie vandalizata de catre rudele victimei.
Chiar puteti depune dvs o plangere penala impotriva agresorilor. aveti termen 2 luni de la incident sa o depuneti.
Deci eu zic sa invocati starea de necesitate deoarece aceasta este situatia de fapt reala, bunele intentii fiind insa probate prin apelul la 112 si faptul ca a-ti raportat incidentul in cel mai scurt termen cu putinta.....aveti martor bunica, pozele, apelul la 112..sincer nu cred ca este asta motivul ptr care nu vi se elibereaza dovada de circulatie si aveti si permisul retinut.....zic ca poate mai este ceva totusi. cititi materialul de mai sus cu atentie si vedeti daca se aplica ceva pe cazul dvs.
ContSters201507, utilizator
Va recomand sa va adresati politiei rutiere sa vedeti pentru ce fapta sunteti cercetat. Asa va puteti da seama daca aveti drept sau nu de conducere
Am depus o astfel de plangere, chiar au fost martori care au declarat ca au observat cum rudele copilului imi loveau masina. Se pot lua in considerare declaratiile acestora si in dosarul meu?...poate fi facut o legatura intre dosare?...tin sa mentionez ca persoanele care au fost agresive sunt "certate" cu legea, avand numeroase condamnari pentru violenta, furt, talharie...
Trebuie vazut pentru ce fapta sunteti cercetat. In functie de asta puteti solicita eliberarea unei dovezi de circulatie.
In ceea ce priveste plangerea dvs., aceleasi persoane vor fi reaudiate cu privire la obiectul cauzei reclamate de dvs.