avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

nu reusec sa ma lamuresc cu aceasta pensie
ce implica o pensie alimentara de la un tata care nu vrea sa plateasca chiar daca este patron si asociat, asta pentru ca legile pentru copii sunt minime in aceasta tara
drept pentru care acest asa zis tata vine in instanta cu adeverinta de venit si anume salarul minim pe economie, dar totusi marinimia lui ofera 5 milioane
daca ar fi dupa mine nu as vrea nici un ban mai ales ca 7 ani nu a participat cu nimic, doar sa ne lase in pace, deoarece are mai multe pretentii decat indatoriri
deci ce implica daca accept 25 % (daca e asa inseamna ca nu mai merg eu sa ma interesez cand i se mareste sallariul) si ce implica daca sunt de acord cu cei 5 mil (cu aceasta suma raman pana la majorat ) ???
nu ati inteles...mi-e nu-mi trebuie banii lui , eu am destui , problema e ca nu exista nici o lege in care mama si copilul sa fie protejat de asa zisi tati peste noapte, stimata doamna copilul nu mananca odata la 7 ani
Buna seara,
Dna.Liliana,sunt de acord cu dvs.in ceea ce priveste protectia mamei si copilului,nu este inca ceea ce ar trebui,si intr-adevar un copil implica cheltuieli de ingrijire multiple.Ar fi bine totusi sa acceptati oferta dinsului,care oricum este mai avantajoasa fata de ce ar putea stabili instanta in functie de adeverinta depusa de dinsul.Dvs.sunteti singura care puteti alege.:luck:
intrebarea mea de fapt se referea la faptul ca : nu imi pot permite sa stau toata viata sa il urmaresc daca venitul lui creste sau scade, ma gandeam ca procentul v-a rezolva problema asta si ca acest procent va fi in functie de crestere sau micsorare fara a mai face prea multe demersuri si ca lunar e acolo stabilit si atat
ca sa va spun ce inseamna pretentii din punctul meu de vedere
daca se pot numi pretentii...faptul ca pot fi deranjata la orice ora din zi sau noapte, sa spuna ca vine sa o vada si nu vine si tacere o saptamana, dupa care iar apare sau dispare cand doreste domnul, ca de isi permite....iar ca sa stiti din punctul meu de vedere a beneficiat de prezenta ei de cate ori a dorit inimioara lui de tata chiar daca nu a platit nimic....intriga mea a fost acest program ravasit

ca sa va spun ce inseamna pretentii din punctul meu de vedere
daca se pot numi pretentii...faptul ca pot fi deranjata la orice ora din zi sau noapte, sa spuna ca vine sa o vada si nu vine si tacere o saptamana, dupa care iar apare sau dispare cand doreste domnul, ca de isi permite...
Aveti dreptate ,acestea nu pot fi numite"pretentii" .Pur si simplu tine de bunul simt al fiecaruia,daca doresti sa vezi copilul trebuie avut grija,ca si celalalt parinte sa nu fie deranjat "numai cind vrei tu (tatal)".Fiecare avem o viata personala,un program bine stabilit..etc.Este stresant sa fiti "in alarma"tot timpul...nu este corect fata de dvs.
Trebuie discutat cu dinsul in aceasta privinta,la modul cel mai serios,sa impuneti si dvs.un program de bun simt,in acord cu tatal .

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara cand platitorul munceste fara forme legale tatianaardeleanu tatianaardeleanu Am o fetita de 8 ani si jumatate.Fostul meu sot nu a lucrat o perioada cu contract de munca.Anul trecut in iunie s-a angajat.I urma refuzului de a plati pensie ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața. am 2 fetite, cea mare are 12 ani iar cea mica ... Ana Pintilie Ana Pintilie Bună dimineața. Am 2 fetite, cea mare are 12 ani iar cea mica 5 ani. În urma divorțului, custodie comuna fiind, s a stabilit domiciliul copiilor la ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor MIHAELLAA MIHAELLAA Fratele meu are un baiat de 2 ani cu o doamna care si-a dorit sa il pastreze in conditiile in care el i-a spus ca nu vor traii impreuna.Decizia doamnei a fost ... (vezi toată discuția)