avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

nu reusec sa ma lamuresc cu aceasta pensie
ce implica o pensie alimentara de la un tata care nu vrea sa plateasca chiar daca este patron si asociat, asta pentru ca legile pentru copii sunt minime in aceasta tara
drept pentru care acest asa zis tata vine in instanta cu adeverinta de venit si anume salarul minim pe economie, dar totusi marinimia lui ofera 5 milioane
daca ar fi dupa mine nu as vrea nici un ban mai ales ca 7 ani nu a participat cu nimic, doar sa ne lase in pace, deoarece are mai multe pretentii decat indatoriri
deci ce implica daca accept 25 % (daca e asa inseamna ca nu mai merg eu sa ma interesez cand i se mareste sallariul) si ce implica daca sunt de acord cu cei 5 mil (cu aceasta suma raman pana la majorat ) ???
Din pacate, sunt persoane (si tati, dar si mame) care nu au cunostinta despre termenul de "bun simt".
Si eu sunt intr-o asemenea situatie si nu am cu cine vorbi.
Toata iarna am inghetat in strada asteptand sa-mi aduca copilul la program. Desi il rugam sa tina cont ca la ora 14 trebuie sa o aduca, ca sa manance si mai apoi sa doarma, fiind vorba de un copil micut, stateam cate 30-45 minute asteptand, iar cand aparea imi spunea "ti-a trimis sms ca intarzii, care e problema?!".
In fine....sunt persoane cu care chiar nu poti comunica, orice ai face...si atunci ce sansa avem noi?!
Corect dna.Adi, "Bunul simt,nu are gen..",sa spunem ca este "...
neutru - si gramatical...asa si este...Totul tine de cei 7 ani de acasa,dar ma rog..unele persoane ignora acest aspect.:sorry:
Din pacate (nu vreau sa generalizez, dar sunt mult mai multe situatii de acest gen), in spatele asa zise "bune intentii" fata de copil, a "interesului fata de cresterea, ingrijirea si educarea" lui, stau razbunarile intre parinti (nu zic soti, pentru ca sunt si copii in afara casatoriilor, pentru care parintii se razboiesc prin tribunale) si interesul real al copilului e uitat, undeva...pe parcurs.

Eu astept sa ma sune "tatal biologic" care m-a dat in judecata, sa ma intrebe ce mai face copilul, e sanatos, are nevoie de ceva, cum merge cu gradinita, etc. Inafara de programul de vizita, nu se mai face simtit. In schimb, daca indraznesc sa-i trimit pur si simplu un sms sa-l anunt ca e copilul racit, imi raspunde :"nu stii sa ai grija de el, tu-l bagi in spital"(fapt real).
Si-atunci?
Ok..e tata bilogic, are drepturi..nu are bani de pensie, ok....dar bunul simt si interesul real unde este?!

Sau mai bine zis, in astfel de situatii cand e mai mult decat evident ce se intampla de fapt, care e rezolvarea cea mai buna, in interesul copilului, evident?!
De ce oamenii,nu mai sunt oameni ?

Doamna Adi,de cind am vazut statusul colegei noastre,{dna.Silvia p.}si eu ma intreb intr/una, de ce, cind, si cum, s-a ajuns la dezumanizarea unei parti a "populatiei ".
Asa este, vad, aud, tot mai multe situatii de acest gen.Lupta surda sau vocala intre parintii divortati.Fiecare isi "adjudeca "copilul si nu numai atit,merg cu mult mai departe uneori.Nu contest ca fiecare parinte in parte nu-si iubeste copilul,de acord,dar de ce trebuie sa ne aratam partea intunecata a fetei?,de ce trebuie sa aruncam cu venin in omul care o parte din viata a fost.."jumatatea noastra"?.
Nu ma pot impaca cu asta,nu vreau sa vad latura urita,dar nu intotdeauna depinde de noi.Acestia suntem,si stiu ca doare...:sorry:
Eu nu vreau sa judec, nici nu sunt indreptatita sa o fac.
Sunt oameni si oameni. Din pacate, am dat de un "tata biologic' pentru care este mai util sa-si foloseasca timpul petrecut cu copilul, denigrand mama, calcand peste sentimentele pe care copilul nevinovat le are, evident, fata de mama.
Am incercat sa-i insuflu ideea de tata, ca undeva, in lumea asta, exista un tata care-l iubeste (asa am considerat eu ca e bine sa-mi "mint"copilul), si cand, dupa 4 ani de lipsa totala, acest tata apare cerandu-si "drepturile", copilul meu este intrebat "chiar crezi ca mama ta te iubeste?!", iar eu sunt improscata cu noroi din cap pana in picioare, pentru simplul fapt ca m-am "trezit" sa cer si eu un drept al copilului, o pensie alimentara decenta si sa rog sa se stabileasca un program de vizita care sa tina cont de faptul ca nici macar o zi copilul nu a stat singur cu tatal, si nu pentru ca nu as fi permis, ci pentru ca abia acum greul pampersilor a trecut, copilul mananca singur, merge singur, etc, deci poate fi o companie care nu mai creeaza 'probleme".
Prea e nedreapta judecata unora de care depind copiii nostri, si asta e foarte dureros...

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara cand platitorul munceste fara forme legale tatianaardeleanu tatianaardeleanu Am o fetita de 8 ani si jumatate.Fostul meu sot nu a lucrat o perioada cu contract de munca.Anul trecut in iunie s-a angajat.I urma refuzului de a plati pensie ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața. am 2 fetite, cea mare are 12 ani iar cea mica ... Ana Pintilie Ana Pintilie Bună dimineața. Am 2 fetite, cea mare are 12 ani iar cea mica 5 ani. În urma divorțului, custodie comuna fiind, s a stabilit domiciliul copiilor la ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor MIHAELLAA MIHAELLAA Fratele meu are un baiat de 2 ani cu o doamna care si-a dorit sa il pastreze in conditiile in care el i-a spus ca nu vor traii impreuna.Decizia doamnei a fost ... (vezi toată discuția)