Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie, contract vz-cumparare,alt act??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie, contract vz-cumparare,alt act??

Buna seara!
am si eu o nelamurire. tatal meu este recasatorit si doreste sa-mi lase un apartament.
ce act ar trebui sa inchei pt a nu putea fi atacat ulterior?adica nici de actuala sotie(in caz de divort), nici de copilul momentan minor din a doua casatorie?
multumesc
Atunci vanzarea-cumpararea ar fi cea mai potrivita.
Nici donatia nu este asa rea, avandu-se in vedere ca tatal mai are si alte bunuri valoroase, insa, daca, de exemplu, vinde tot, sau pierde bunurile respective si in momentul decesului sau ramane doar acel apartament donat, valoarea acestuia se raporteaza la masa succesorala.
actul de vanzare-cumparare e "sfant";)