Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada de somaj este considerata vechime in munca?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada de somaj este considerata vechime in munca?

Buna ziua,sunt in situatia de a fi disponibilizat,somajul este considerat vechime in munca? ...Sau sa incerc sa gasesc un alt loc de munca? Va multumesc !
Va multumesc pentru buna voitza dvs....o zi senina!
institutiepublica:
1. Asa este, ati inteles bine, dar asta este valabil numai pentru vechimea in munca pentru acordarea unor drepturi cum ar fi sporul de vechime.
2. Toate perioadele de somaj indemnizat sunt perioade de cotizare la pensie si sanatate.