avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatii grave fara dovezi !
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatii grave fara dovezi !

Buna ziua , astazi am avut parte de ceva ce nu credeam ca este posibil , am fost chemat in cabinetul directorului ( fiind elev la liceu ) , mi-a spus ca a primit dansul un telefon de dimineata ( de la o persoana care nu s-a recomandat ) cum ca eu plus alti colegi ne ocupam de chestii ilegale . NU are dovezi , aduce acuzati nefondate de care nu e sigur , imi distruge viata in familie cu astfel de chestii , este o acuzatie foarte grava , vreau sa stiu ce as putea face , cum sa-mi iau apararea , fara diriginta si parinti pentru ca la parinti nu pot apela pentru ca nu vreau sa se auda asa ceva la mine in familie, eu sunt in stare sa fac orice sa demonstrez ca nu este asa . Vreau sa stiu cum ma pot apara contra acestor acuzatii extrem de grave . Va rog din inima , un raspuns concret rapid .
Ultima modificare: Joi, 7 Aprilie 2011
ContSters202578, utilizator
parintii sunt cei care trebuie convinsi sa aiba incredere in propriul copil si in faptele acestuia. altfel directorul va continua acest 'santaj' nefondat. oricum in toate situatiile reale sa aduci acuzatii fara dovezi pe masa inseamna doar intimidare si nevoie de bani.
Daca va stiti ca va tineti de scoala in sensul cerut de regulamantul scolar , totul ar parea ok.
Daca , ipotetic vorbind , nu , atunci sitatia se schimba . Desi , fenomenul delincventei juvenile a luat amploare in ultimii 10 ani , ramine sa va revizuiti singur si sa mergeti mai departe fara ingrijorari .
Dar daca sa spunem mai direct nu ati avut de aface cu politia , ptr. ca nus tiu ce intelege d-l director fap[te ilegale imputabile dvs puteti sa nu va faceti griji , daca da si parintii in ca nu au aflat , atunci spuneti-le dumnealor decit sa ajungeti n fata unui organ judiciar.
spor la invatatura si sa nu mabandonati scoala , buna comportare nu numai verbala ci si vestimentara
.
Imi pot convinge si parintii , pentru ca stiu a sunt nevinovat , dar ramane acest director care doreste sa ma faca sa ma dau de gol cu vreun lucru , dar chiar nu am cu ce , dar el de la acel telefon crede cine stie e ...vreau sa-i fac ceva , sa io intorc si eu pentru aceste vorbe care mi le-a zis , acuzatii nefondate practic.
Impreuna cu parintii poti cere directorului sa-si dovedeasca acuzatiile. Apoi se poate sesiza orice vrei tu, de la isj la politie.
Ce zici, ai curaj sa mergi pana la capat?!
Am curaj sa ma jur cu mana pe biblie ca nu fac asa ceva , dar nu vreau atata tam-tam , vreau ca maine cand ma duc la director , pentru ca vreau sa ma duc eu , ceea ce a facut el sa sune parintii sa le spuna ( bine ca nu au raspuns ) ceva atat de grav si este foarte urat din partea unui domn de 50 de ani sa acuze fara dovezi , imi strica in primu rand mie imagine pentru ca stie tot liceul acum de aceasta intamplare , si este si viata mea aici . NU stiu ce-si doreste de la mine , bani chiar nu am sa-i dau si nici nu-i voi da orice ar fi .

Alte discuții în legătură

Am facut o poza unui profesor falsa andreiutzu332 andreiutzu332 Am facut o poza unui profesor in care acesta nu este ceea ce pare si a venit politia la liceu sa sterg pozele cu acesta.. De frica nu am inteles ce pot patio ... (vezi toată discuția)
Profesor abuz in serviciu ioana19 ioana19 Buna ziua. Daca un porf,are boala pe mine,si pot demonstra ca din cauza aia imi da note mici,desi stiu si invat,multai bine decat restul,se face vinovat de ... (vezi toată discuția)
Invatamant (probleme cu invatatoarea) ContSters172400 ContSters172400 Buna seara, Este ok daca ascund un reportofon in ghiozdanul copilului (fara stirea lui) ca sa aflu ce se intampla cu adevarat in clasa? Copilul meu, care ... (vezi toată discuția)