Forum Discuţii juridice Executare silită Adjudecare
Discuție deschisă în Executare silită

Adjudecare

Buna ziua vreau sa stiu daca un act de adjudecare se poate contesta ............ieri s+a adjudecat un teren la o licitatie facuta de un executor . acel teren este dobandit in timpul casatoriei de sotie si este numa ea trecuta in contract normal executorul trebuia sa ceara partaj inainte sa execute terenul respectiv. Si imprumutul pentru care s a facut executarea a fost luat tot doar de sotie eu nu am semnat nicaieri. M ai pot face ceva contestatie daca ieri s a adjudecat?
De acord ca exista posibilitatea sa nu fie inscris in CF.

Nu cred ca- plangerea penala nu s-ar rezolva cu NUP, doar ca l-ar face mai atent pe executor in situatii similare.

O contestatie la executare are sanse maxime de succes, in situatia data- doar daca se reuseste sa se obtina suspendarea pana se emite actul de adjudecare.
Odata emis actul de adjudecare, adjudecatarul va fi prezumat de buna credinta si e f greu sa se mai faca ceva.
inca nu s a depus decat doar garantia pentru a participa la licitatie restul de bani trebuie sa ii depuna in 30 de zile. Luni am sa depun contestatie la actul de adjudecare si tot formulez si contestatie la executare pe numele meu adica al sotului si acolo arat ca suntem casatoriti de dinaintea cumpararii terenului si normal era sa ceara partaj si sa ii execute partea ei.
Ii ok daca fac asa?