Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost amendat desi am rovinieta. Ce pot sa fac?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost amendat desi am rovinieta. Ce pot sa fac?

am primit un proces verbal de anul trecut luna 10 in care sunt anuntat ca am circulat fara rovinieta proba cu foto. ideea e ca aveam rov. pe tot anul dar din luna 6 am schimbat nr. de inmatriculare al auto. pt . ca s-a terminat leasingul.nu mai am chitanta dar rovinieta e inca lipita pe parbriz .ce pot sa fac?.
marisescudan a scris:

vignieta nu se alebereaza in baza seriei sasiului sau a dimensiunilor parbrizului....se elibereaza doar catre un nr de imatriculare , indiferent de anul fabricatie al autovehiculului sau daca schimba nr de imatriculare zilnic ....zilnic cumpara vigniete...:rtfm:

cu tot respectul.... dar, se pare ca ati dat cam mult din tenisi, cu nr. de inmatriculare lipit pe turul pantalonilor, de-ati platit atatea vignete " pe numar".
altminteri, og 15/2002- cu modificarile si completarile ulterioare, ne invata parinteste urmatoarele subtilitati:
"Art.1
(10) În cazul schimbării utilizatorului vehiculului, rovinieta îşi menţine valabilitatea." :)
:offtopic:
Atotstiutorii dau din tenisi si dau sfaturi, nu au habar de legislatie dar au impresia ca au cunostinte despre legislatia altor state.
lucrez la o firma de transport....una din masini a fost in aceeasi cauza !!!! cel care a vandut masina a avut taxele la zi , cumparatorul adica noi am inscris masina pe firma cu alte numere de imatriculare..pe valea Prahovei a fost masina fotografiata si in 2 saptamani a venit amenda la sediu!!!!:closedtopic:
motivul circula fara vignieta.....sa depunem contestatie am renuntat , pentru ca toata lumea stie ce tara de rahat avem , si cat dureaza procedurile!!! asa ca am platit amenda si am luat alta vignieta....!!!!:closedtopic:
legile din alte state din europa , sunt foarte aspre si clare pentru toata lumea !!!!pentru noi romanii este ceva mai deosebita treaba , pentru ca nu suntem bine vazuti , indiferent ce legi cunoasteti domnilor avocati care ati scris la acest subiect....practica va omoara...!!!!realitatea este alta decat ce scrie in legislatiile voastre:P....in februarie am platit o mica amenda de 640 euro cash fara drept de contestatie ....masina a fost parcata si pana nu a fost achitata amenda nu a plecat in loc!!!!
:hammer:
marisescudan a scris:

lucrez la o firma de transport....una din masini a fost in aceeasi cauza !!!! cel care a vandut masina a avut taxele la zi , cumparatorul adica noi am inscris masina pe firma cu alte numere de imatriculare..pe valea Prahovei a fost masina fotografiata si in 2 saptamani a venit amenda la sediu!!!!:closedtopic:
motivul circula fara vignieta.....sa depunem contestatie am renuntat , pentru ca toata lumea stie ce tara de rahat avem , si cat dureaza procedurile!!! asa ca am platit amenda si am luat alta vignieta....!!!!:closedtopic:
legile din alte state din europa , sunt foarte aspre si clare pentru toata lumea !!!!pentru noi romanii este ceva mai deosebita treaba , pentru ca nu suntem bine vazuti , indiferent ce legi cunoasteti domnilor avocati care ati scris la acest subiect....practica va omoara...!!!!realitatea este alta decat ce scrie in legislatiile voastre:P....in februarie am platit o mica amenda de 640 euro cash fara drept de contestatie ....masina a fost parcata si pana nu a fost achitata amenda nu a plecat in loc!!!!
:hammer:

Nu este vina dvs ca cei din firma la care lucrati nu cunosc prevederile legii. Un ajutor pentru viitor: [ link extern ]
:offtopic:
@ marisescudan - daca de problemele juridice din firma de transport se ocupa soferii, ma intreb cine face pe mecanicul reparand camioanele, paznicul, contabilul? O firma de transport fara un jurist va avea multe probleme.
In UE nu exista termenul "amenda fara drept de contestatie".