Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... delegatie avocatiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

delegatie avocatiala

Sunt proaspata in profesie si am o nelamurire
1. Am vrut sa inmatriculez o masina pe numele sotului meu. Mi s-a parut logic sa nu mai merg la un notar pentru procura din moment ce am delegatier.
Am depus odata cu actele si acea delegatie insa domnul de la ghiseu mi-a spus ca vrea si contractul de asistenta juridica conform nu stiu carui ordin al nu stiu cui ministru.
Am incercat sa-i spun ca acest contract este confidential , chiar daca clientul este sotul meu, tot confidential ramane si in plus acest contract poate fi incheiat si la distanta. N-a fost chip asa ca vrea si contractul semnat de sotul.
E normal?
2. La finante unde am fost s-o trec lai mpozit, de asemenea mi-am taiat delegatie (cam fac risipa, recunosc...), insa n-a fost nevoie de ea. Pot s-o anulez pur si simplu impreuna cu contractul sau ce fac?
3. Fiecare delegatie e legata de un contract asa ca eu ce fac cu onorariul de exemplu la cel pe care trebuie sa-l arat la inmatriculari? Trebuie sa trec un onorariu ?
laura.s, utilizator
Dacă firma are calitatea de pârât în proces, ACEASTA NU POATE RENUNŢA LA JUDECATÃ, prerogativ exclusiv al reclamantului ! În această situaţie, prezentată cu mai multe detalii în mesajul de mai sus, singura soluţie este să depuneţi la dosarul cauzei o copie de pe cererea de renunţare la judecată în faţa instanţei, deoarece dacă acea cerere nu va ajunge la dosar, sau va ajunge şi părţile (sau măcar una din ele) nu se vor prezenta în faţa instanţei, aceasta va suspenda judecarea pricinii, iar după un an va perima dosarul dacă nu se va face cerere de repunere pe rol.
Astfel, vă recomand ca, prin reprezentantul firmei, această parte să se prezinte la termenul de judecată stabilit, să depună copie de pe cererea de renunţare la judecată a reclamantului (dacă nu a sosit la dosar) şi să confirme respectarea obligaţiilor asumate prin tranzacţie, dar instanţa va amâna judecarea pricinii pentru ca reclamantul să se prezinte personal în faţa instanţei sau prin mandatar împuternicit special de a renunţa la judecata pricinii în numele reclamantului, altfel nu va putea lua act de acest înscris sub semnătură privată de renunţare la judecată, chiar dacă este depus în original. ;)
Ok.si ce delegatie imi trebuie mie pt a ma putea prezenta in instanta.paratul tb sa-mi dea o delegatie sa-l reprezint in instanta.Trebuie sa vad daca cererea de renuntare la judecata trimisa prin posta in original de reclamant a ajuns la dosar(caz in care procesul se incheie).pe mine ma intereseaza ce trebuie sa cuprinda declaratia mea si daca poate fi inscris sub semnatura privata?
cora2006 a scris:

Dacă firma are calitatea de pârât în proces, ACEASTA NU POATE RENUNŢA LA JUDECATÃ, prerogativ exclusiv al reclamantului ! În această situaţie, prezentată cu mai multe detalii în mesajul de mai sus, singura soluţie este să depuneţi la dosarul cauzei o copie de pe cererea de renunţare la judecată în faţa instanţei, deoarece dacă acea cerere nu va ajunge la dosar, sau va ajunge şi părţile (sau măcar una din ele) nu se vor prezenta în faţa instanţei, aceasta va suspenda judecarea pricinii, iar după un an va perima dosarul dacă nu se va face cerere de repunere pe rol.
Astfel, vă recomand ca, prin reprezentantul firmei, această parte să se prezinte la termenul de judecată stabilit, să depună copie de pe cererea de renunţare la judecată a reclamantului (dacă nu a sosit la dosar) şi să confirme respectarea obligaţiilor asumate prin tranzacţie, dar instanţa va amâna judecarea pricinii pentru ca reclamantul să se prezinte personal în faţa instanţei sau prin mandatar împuternicit special de a renunţa la judecata pricinii în numele reclamantului, altfel nu va putea lua act de acest înscris sub semnătură privată de renunţare la judecată, chiar dacă este depus în original. ;)
cristalina, utilizator
În cazul acesta, firma pârâtă vă poate face următoarea împuternicire - act sub semnătură privată:

S.C. ..................... S.R.L. ..........
Nr...... din .................
ÎMPUTERNICIRE

Subscrisa, S.C. .......... S.R.L. ..............., cu sediul în str. ................., localitatea..............., jud. ., înmatriculată la Oficiul Registrului Comerţului .............sub nr. J......./..../........, reprezentată prin dl. .............. în calitate de asociat unic, împuternicesc prin prezenta pe dl. .................., domiciliat în ........., str. ................, jud. .............., identificat cu C.I. seria ....... nr. .................., eliberat de Poliţia ..........în ..........., să reprezinte interesele societăţii S.C. ...............S.R.L. .......... în dosarul civil nr. ................... aflat pe rolul Judecătoriei/Tribunalului ...............
Prezentul mandat este gratuit si netransmisibil.
Actul s-a intocmit la Oficiul juridic al S.C. ..................... S.R.L., în două exemplare, azi ......................

S.C. ................... S.R.L.,
prin asociat unic .....................
;)