Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minor

Parintii unui copil de 5 ani sunt separati (dar nu divortati), tatalui i s-a pemis sa vina sa isi vada copilul oricand si recent sa il ia si in weekend, dar cu conditia ca amanta (cu care acum locuieste impreuna in vechiul lor domiciliu) sa nu fie in preajma. Conditie pe care nu a respectat-o. Amanta a recurs la unele gesturi de neinteles avand in vedere ca nu i s-a adresat nici un cavant (stiu ca e greu de crezut) si a fost reclamata la politie de catre sotie. Mama nu doreste influenta acestei persoane asupra copilului, drept pentru care i-a spus tatalui ca nu il va mai da la el. Tatal ameninta si dupa modelul din presa, e de asteptat la orice.
Poate mama sa ceara si legal ca amanta sa nu stea in preajma copilului? Daca ajunge si el sa ceara decaderea din drepturi ale mamei, il poate da lui pana la finalizarea procesului? Motive nu are, dar ar face orice sa se razbune. Nu stiu cata importanta are, dar mai are un copil dintr-o casatorie anterioara, de a carui soarta nu il intereseaza.
Inteleg ca solutia ar fi sa ceara vizita doar in prezenta mamei sau la domiciliul ei, ramane sa se si aprobe. Dovada ar fi plangerea la politia care arata ca amanta are ceva cu mama, dar nu stiu daca se ia in considerare. Copilul a fost la psiholog la gradinita, care i-a spus mamei ca, el simte nevoia unei prezente masculine, dar nu neaparat a tatalui. Ancheta sociala se face la fiecare caz de incredintare, sau doar cand parintii nu se inteleg?