Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partajarea unui apart cumparat cu act de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partajarea unui apart cumparat cu act de vanzare-cumparare cu bani donati

Buna ! Am si eu o problema cu partajul pentru un apartament cumparat dupa casatorie din banii donati de fratele meu.#-o
As vrea sa stiu si eu daca sotul meu are drepturi asupra apartamentului, cumparat pe numele meu (de dupa casatorie).
Cred ca pot sa demonstrez cumpararea in aceste conditii, pentru ca fratele meu, ca sa ma protejeze in eventualitatea nefericita a partajului, a cerut sa fie stipulat in contractul de vanzare cumparare ca banii provin din donatie. Personal mie nu mi s-a parut posibil dar chiar asa scrie in contract. :P
Cred ca pot sa demonstrez cumpararea in aceste conditii, pentru ca fratele meu, ca sa ma protejeze in eventualitatea nefericita a partajului, a cerut sa fie stipulat in contractul de vanzare cumparare ca banii provin din donatie

Intr-adevar, in acest caz apartamentul este bun propriu, conform art.31 Codul familiei:

Art. 31 - Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecãrui sot:
a) bunurile dobândite înainte de încheierea cãsãtoriei;
b) bunurile dobândite în timpul cãsãtoriei prin mostenire, legat sau donatie, afarã numai dacã dispunãtorul a prevãzut cã ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitãrii profesiunii unuia dintre soti;
d) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensã, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii sau inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despãgubirea pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezintã si înlocuieste un bun propriu sau bunul în care a trecut aceastã valoare.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
=D> Bravo, sa-i multumiti fratelui! Buna idee a avut.
Evident ca tot va sunt necesari martori, insa aveti deja o prezumtie intr-un document, ceea ce va face mult mai credibile celelalte probe.

Mergeti pe articolul aratat de colegul mai sus, anume 31 litera f).
Insa sa nu se uite si de taxa de timbru pe care tribunalul o cere de la cel care cere mai mult de 50%....:O
Buna ziua!
Apartamentul, fiind dobandit in timpul casatoriei, este prezumat a fi comun celor doi soti (art. 30/ Codul Familiei).
In situatia in care este cumparat din bani donati EXCLUSIV catre dvs. (si nu donati ambilor soti), puteti cere cu succes ca instanta sa va recunoasca dreptul de proprietate exclusiva asupra apartamentului (art. 31, lit. f/ Codul Familiei).
Acest lucru presupune insa unele probatorii:
1. Ca banii au fost donati. Pentru acest lucru va trebui sa prezentati contractul de donatie autentificat de un notar (art. 813/ Cod Civil).
2. Ca banii donati de fratele dvs. au fost investiti in apartament si nu cheltuiti altfel.
Totodata mai trebuie achitata si taxa de timbru la valoare pentru jumatate din apartament, intrucat solicitarea dvs. va apare ca o actiune in revendicare fata de prezumtia de comunitate de bunuri. Cuantumul taxei de timbru, in functie de valoarea la care va fi evaluat apartamentul, o puteti calcula conform art. 2 din Lg. 146/ 1997 actualizata.
Cu stima,
av. Silviu Serban