Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum suspend judecata???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum suspend judecata???

buna ziua, am intentat o actiune in constatare pt un teren si acuma as vrea sa suspend judecata pana ce isi rezolva cu succesiunea persoanele de la care am cumparat, intrebarea mea este daca ajunge acest motiv si ce art. sa invoc? este vb "Art. 244
Instanta poate suspenda judecata:
1. cand dezlegarea pricinii atarna, in totul sau in parte, de existenta sau neexistenta unui drept care face obiectul unei alte judecati;" ??? sau alt art.? multumesc mult pt ajutor.
multumesc pentru sfat , si as mai avea o intrebare daca nu este buna actiunea in constatare ce actiune ar trebui sa intentez?
Actiunea in constatare era solutia dar atunci cand ati fi cumparat cu chitanta de mana de la proprietarul exclusiv sau de la toti coproprietarii .
Trebuie sa intelegeti ca, in situatia dumneavoastra numai dupa ce imobilul cumparat ar fi atribuit in lotul celor doi vanzatori in urma partajului ati putea promova o astfel de actiune . Pana atunci cei doi au numai o obligatiei de a face, adica obligatia de a dobandi acel teren . Puteti, asa cum am mai spus sa ii actionati in instanta pentru nerespectarea obligatiei ce rezulta din chitanta de mana care practic este un contract sub semnatura privata si sa le cereti restituirea pretului achitat si a eventualelor daune . Multa bafta!