avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Golire coloana incalzire, se plateste sau nu?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Golire coloana incalzire, se plateste sau nu?

Am vorbit cu diferite persoane si am auzit pareri diferite.
golirea coloanei in timpul iernii se plateste sau nu?
Sau la scurt timp dupa ce se termina perioada de proba din toamna.
Mi s-a spus ca in mod normal nu se plateste din mativ ca:
Umplerea coloanei se face pe retur unde nu exista ceas pentru a se face aerisirea completa a intregii coloane.
Ceasul este pe tur, unde se inregistreaza de la radet tot.

Daca asociatia te pune sa paltesti golirea este normal?
Poti refuza?
ste adevarat ce am sscris? sau am scris prostii?

Buna,

Am o problema va rog mult daca ma puteti ajuta cu o parere:

In urma efectuarii unei lucrari de renovare, dupa 1.5 luni la cotul care pleaca din bucataria mea
din conducta principala a blocului spre caloriferul din sufragerie am o scurgere de apa si probabil se va face o balta
curind... S-a incercat lipirea tevii dar degeaba, e necesara schimbarea acelui cot de cupru.
Presedinta si restul locatarilor au spus ca voi plati eu costurile cu aerisirea (descarcarea/ reumplerea cu apa calda
a caloriferelor din cele 16 apartamente ale scarii) pentru ca problema este strict in apartamentul meu, situat la parter).
Intrebarea e: e normal sa platesc eu aceste costuri si pentru cei care au o parere.. la cat s-ar ridica pretul pentru
aceata operatune?
PS: nu se pune problema sa recuperez banii de la instalatorul de cartier care a montat teava acum putin timp, pentru ca
nu este fimra

Multumesc mult,

Dianai
Nu va poate pune sa platiti pentru ca de la furnizor nu vine pe factura o rubrica separata cu aceasta valoare.
A folosi liberul-arbitru este un abuz.
Si eu am crezut ca se poate face asta, dar furnizorul mi-a raspuns ca ei nu au asemenea masuratori.
Golirea se face numai pana la nivelul apartamentului dv. astfel incat, pe principiul vaselor comunicante, sa fie golita teava cat sa se poata lucra pe ea si apoi se umple instalatia cu cativa mc de agent termic.
Sa fim seriosi, discutia este de 100 de ori mai mare decat lucrarea si cheltuiala in sine.
Multumesc mult, aveti perfecta dreptate, am verificat. Se face o citire de Radet, chemati oficial, la inceputul lucrarii si apoi la final, iar daca ar fi chemati in astfel de cazuri nu vin prea repede.La mine operatiunea s-a finalizat acum, fiind o urgenta.
Salutare,
Am si eu o prblema de genul acesta. Instalatorii au golit coloana ca sa taie caloriferele in martie si adm. spune ca sunt pierderi de 1000 lei. Mi se pare exagerat. Cati m cubi de apa sa fie in coloana unui bloc cu 8 etaje in care numai 4 apartamente mai sunt racordate la termoficare?

1 Pentru .interventia descrisa trebuia sa va adresati as. prop., adica sa aveti acordul lor (adresare in scris).
2. Functie de etajul la care este situat apartamentul dvs., instalatia poate fi golita partial, adica cu cat apartamentul se afla mai jos, cu atat instalatia se va goli mai mult. Instalatorii cunosc aceasta situatie, insa pentru ca sunt comozi, ei golesc toata instalatia.
3. Suma pretinsa de administrator este de-a dreptul aberanta. Sa va demonstreze cum a rezultat aceasta suma - insa pentru linistea dvs., puteti merge la furnizor, le spuneti ce vreti sa faceti si au sa va lamureasca. Apoi, este posibil ca si alti vecini de-ai dvs. sa mai faca interventii la instalatia de incalzire astfel incat, puteti imparti "paguba".
4. Ziceti ca in bloc mai sunt 4 apartamente racordate la CET? Inseamna ca rezulta niste costuri foarte mari cu incalzirea locuintelor, da? Faceti niste calcule - cam cat ati achitat in sezonul trecut (nov. 2016 - apr. 2017) si cam cat v-ar costa achizitionarea unei centrale proprii + instalatia pe orizontala + manopera si celelalte acareturi. Ma gandesc la toate cele 4 apartamente...

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata golire instalatie incalzire lilianavz lilianavz Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: in interiorul apartamentului al carei proprietar sunt s-a fisurat o teava orizontala de la instalatia de ... (vezi toată discuția)
Interventie neautorizata tomasso tomasso S-a constatat acum in debutul lunii Martie ca un proprietar de la parter a patruns in subsolul tehnic al imobilului de 10 etaje si a intervenit la instalatia ... (vezi toată discuția)
Nereguli la indecsi MARAVELA CLAUDIA MARAVELA CLAUDIA buna ziua , am si eu cateva intrebari ,daca stie careva sa-mi raspunda : 1.proprietarii de pe scara blocului au dat la administrator ,indecsi lunari la apa ... (vezi toată discuția)