avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... lipsa procedura prealabila
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

lipsa procedura prealabila

Am fost dati in judecata de o primarie, cu care avem incheiat un contract de prestari servicii? Putem invoca neefectuarea procedurii prealabile, daca nu am fost invitati la conciliere directa? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:44, 23 Aprilie 2011
robertsega32 a scris:

Am fost dati in judecata de o primarie, cu care avem incheiat un contract de prestari servicii? Putem invoca neefectuarea procedurii prealabile, daca nu am fost invitati la conciliere directa? Multumesc


Neataşarea la cererea de chemare în judecată a dovezii îndeplinirii concilierii directe ori a expirării celor 30 de zile de la data convocării pârâtului, atrage sancţiunea respingerii cererii ca inadmisibilă ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura concilierii Consilier juridic Dana Maxim Consilier juridic Dana Maxim Procedura concilierii in materie comerciala, poate fi efectuata pana la declararea recursului? (vezi toată discuția)
Invitatie la conciliere robertsega32 robertsega32 Buna ziua. Am primit la firma o invitatie la conciliere directa. Suntem convocati peste 7 zile la sediul firmei creditoare. E corect? Eu am citit in Codul de ... (vezi toată discuția)
Oug 34/2006 -conciliere privind plata contract la finalizare radulexb radulexb [editat de moderator -multumesc pentru intelegere]. La OUG nr. 34/2006 privind achizitiile publice, atunci cand se termina contractul iar beneficiarul nu ... (vezi toată discuția)