Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... comunicare sentinta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

comunicare sentinta

instantele noastre de judecata ma lasa din nou fara cuvinte....

am pierdut un proces (litigiu de munca)...si am primit o notificare sa platim (avand anexata sentinta investita cu formula executorie) ...problema e ca noi nu am primit sentinta civila (nu ne a fost comunicata) si nu am putut face recurs in termenul de 10 zile....intreband pe cei care se ocupa de comunicari....mi s a raspuns ...”si care i problema ca nu vi s a comunicat??””
e normal asa???

intrebarea mea este : daca mergem la instanta si luam sentinta....mai putem face recurs????
monya a scris:

buun.....dar daca nu mi a fost comunicata sentinta, poate fi vorba de o decadere a dreptului de a formula recurs?????
un model de cerere de repunere in termen aveti???

Comunicarea tuturor actelor de procedură se face din oficiu , prin agenţii procedurali ai instanţei sau prin orice alt salariat al acesteia, precum şi prin agenţi ori salariaţi ai altor instanţe, în ale căror circumscripţii se află cel căruia i se comunică actul. Comunicarea actelor de procedură se face la domiciliul sau reşedinţa celui citat.
Din examinarea procesului verbal de comunicare a fotararii trebuie sa rezulte modul prin care agentul procedural v-a comunicat hotararea. Este posibil sa scrie prin afisare.