Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de proprietate al unui lot in folosinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de proprietate al unui lot in folosinta

Salut! am si eu o nelamurire..bunica mea are un teren care figureaza ca lot in folosinta..care sunt procedeele de al trece in drept de proprietate? ideea este ca terenul l-a primit de la CAP si nu stiu care sunt pasii de urmat tinand cont ca il are in folosinta de mai mult de 45 de ani....va multumesc mult!

Bunica si-a construit casa pe acel lot sau a fost doar pentru munca campului? Pentru ca ia uitati ce spune art. 23 alin. 3 din legea 18/1991:
(3) Pentru suprafata de teren agricol atribuita de cooperativa agricola de productie ca lot de folosinta, potrivit prevederilor art. 4 din Decretul-lege nr. 42/1990, nu se reconstituie sau nu se constituie dreptul de proprietate persoanei careia i s-a atribuit, indiferent daca acest teren se afla in continuarea gradinii in intravilan sau in alt loc, in extravilan, cu exceptia celor stramutati, pentru realizarea unor investitii de interes local sau de utilitate publica.

Totodata, art. 24 din aceeasi lege prevede posibilitatea constatarii dreptului de proprietate prin procedura Ordinului Prefectului in urmatoarele conditii:
Art. 24. - (1) Terenurile situate in intravilanul localitatilor, care au fost atribuite de cooperativele agricole de productie, potrivit legii, cooperativelor sau altor persoane indreptatite, pentru constructia de locuinte si anexe gospodaresti, pe care le-au edificat, raman si se inscriu in proprietatea actualilor detinatori, chiar daca atribuirea s-a facut din terenurile preluate in orice mod de la fostii proprietari.
(1)indice1 Suprafata terenurilor prevazute in alin. (1), aferente casei de locuit si anexelor gospodaresti, nu poate fi mai mare decat cea prevazuta in actul de atribuire provenit de la cooperativa de productie, consiliul popular sau primaria din localitatea respectiva
.
Poate ne dati niste detalii suplimentare.
liamic43 a scris:

Daca nu a fost revendicat de nimeni , a ramas in patrimoniul statului, la fel ca o mostenire vacanta.

???? Ar fi facut obiectul unei actiuni in temeiul D 111/ 1951 .... dar nu este cazul ...
rtek, utilizator
Kyandra a scris:

Pentru ca ia uitati ce spune art. 23 alin. 3 din legea 18/1991:
(3) Pentru suprafata de teren agricol atribuita de cooperativa agricola de productie ca lot de folosinta, potrivit prevederilor art. 4 din Decretul-lege nr. 42/1990, nu se reconstituie sau nu se constituie dreptul de proprietate persoanei careia i s-a atribuit, indiferent daca acest teren se afla in continuarea gradinii in intravilan sau in alt loc, in extravilan, cu exceptia celor stramutati, pentru realizarea unor investitii de interes local sau de utilitate publica.

Daca terenul este stapanit de 45 ani nu avea cum sa faca obiectul DL 42/1990!!!!
bunica nu a construit nimic pe acel teren care se afla in continuarea gradinii in intravilan...paremi-se ca are un act semnat ea si CAP... ideea este ca ma intereseaza terenul pt ca imi ofera deschidere la drum...iar la primarie este trecut: Lot folosinta D.F(bunica)

iar pe cadastrul pe care l-am facut in oct 2010 apare tot asa
wdy77, utilizator
rtek a scris:

Kyandra a scris:

Pentru ca ia uitati ce spune art. 23 alin. 3 din legea 18/1991:
(3) Pentru suprafata de teren agricol atribuita de cooperativa agricola de productie ca lot de folosinta, potrivit prevederilor art. 4 din Decretul-lege nr. 42/1990, nu se reconstituie sau nu se constituie dreptul de proprietate persoanei careia i s-a atribuit, indiferent daca acest teren se afla in continuarea gradinii in intravilan sau in alt loc, in extravilan, cu exceptia celor stramutati, pentru realizarea unor investitii de interes local sau de utilitate publica.

Daca terenul este stapanit de 45 ani nu avea cum sa faca obiectul DL 42/1990!!!!

Dap este in folosinta de mai mult de 45 de ani!:)