avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj-munca femeii in gospodarie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj-munca femeii in gospodarie

Buna.
Procentual, care e marja in care e apreciata munca femeii in gospodarie?
Situatia de fapt e urmatoarea: Casatorie in 2001, un an am locuit cu mama mea, apoi cu un avans de la socrii, am facut imprumut in banca si am cumparat o garsoniera. Peste 1/2 an am nascut fetita. Pe toata perioada casatoriei eu nu am lucrat- decat f putin si fara carte de munca. Poate nici cu gospodaritul nu m-am omorat, (faceam mancare, spalam, curatienie- dar nu dadeam pe branci) in schimb m-am ocupat mult de fetita. Am refuzat la un mom sa lucrez, pt ca toti banii pe care i-as fi castigat i-as fi dat unei bone- iar o bona nu s-ar fi ocupat de copil cum o fac eu.
Mai vreau sa mentionez ca sotul nu castiga sume fabuloase, bugetar, iar banii abia ne ajungeau pt rata si utilitati. Cu mancare de cele mai multe ori ne ajuta mama mea, si tot ea si cu majoritatea celor necesare pt fetita.
Acum sotul vrea el toata garsoniera. Nu vrea sa-mi dea mie aproape nimic sau maxim 10%!!! Zice ca doar el si ai lui au pus toti banii si ca poate dovedi! Un avocat mi-a zis ca pot obtine pana la 40%. E adevarat?
Se poate sa nu obtin nimic?
Sa accept cei 10% sau sa ma lupt pt mai mult? CE SANSE AM?
MULTUMESC ANTICIPAT!:)
Suna incurajator, multumesc!
Sincer eu m-as multumi si cu 30%. Din pacate, e o lupta de ambitii, de orgolii!

Daca mai stie cineva ceva, mi-ar prinde tare bine!!!
Multumesc!!!
Si eu cred ca puteti obtine cca 40%.
Depinde de felul in care vor fi administrate probele.
Munca femeii in gospodarie poate avea un rol deosebit de important intr-o casnicie.

avocat Claudiu Lascoschi
Mergeti pana la capat doamna dar nu singura. Chiar daca va e greu angajati-va un avocat care, cred eu, poate obtine pana la 40% in favoarea dvs. Si daca se poate cereti atribuirea garsonierei catre dvs. De ce strica fetitei pentru viitor?Ce o sa faceti? O sa luati copilul si o sa stati iar cu parintii? Eu cred ca instanta va va atribui dvs. garsoniera si copilul si veti fi obligata sa-i dati lui sulta( care oricum e mult mai putin decat daca ati cumpara o alta garsoniera).
Se poate obtine 50%, plecand de la prezumtia ca bunurile obtinute in timpul casatoriei sunt bunuri comune si sunt realizate in cote egale, evident este doar o prezumtie relativa ce poate fi demonstrata sau rasturnata pe baza probelor.Mergeti inainte si solicitati in mod egal, daca toti suntem egali in drepturi sa fim si lla partaj.Munca in gospodarie se ia in calcul de catre instanta, ori daca sotul nu a castigat prea mult, puteti sa obtineti 50%.Este corect asa.Aceasta este doar parerea mea! A;)veti posibilitatea sa va angajati un aparator pentru a va reprezenta interesele, in mod corect si just, numai daca doriti. Cu stima
Multumesc tuturor!
Mi-ati dat curaj sa merg mai departe.
As cere eu garsoniera, dar din pacate nu cred ca mi-as putea permite sa platesc toate si sulta pe deasupra. In plus urasc acea casa, din tot sufletul. Poate doar sa vand si sa cumpar altceva, iar dupa vanzare sa-i dau lui partea.Eu am si un credit pe numele meu.. pe care tb sa-l achit, deci.. mi-ar fi destul de greu.
Nu prea stiu cum sa fac...

Alte discuții în legătură

Dreptul la chirie iulia2000 iulia2000 Dupa casatorie am cumparat un imobil impreuna cu sotul printr-un credit ipotecar pe vreo 33 de ani.El avea o garsoniera dinainte de casatorie.A vandut ... (vezi toată discuția)
Divort cu partaj imobil ipotecat malmo malmo buna ziua.doresc si eu sa ma lamureasca cineva asupra unui aspect pentru ca sunt disperata.sunt proaspat divortata...am primit hotararea de divort recent.am 2 ... (vezi toată discuția)
Partajul in cazul dovedirii infidelitatii sotiei.. Florinm1973 Florinm1973 Am fost casatorit 19 ani din care a rezultat un minor de 16 ani care a ramas cu mine in locuinta. Pe sotie am inregistrat-o audio in timp ce discuta cu ... (vezi toată discuția)